AR STOPIEM APKĀRT PASAULEI: NEPARASTĀ EIROPA UN DAĻA ĀFRIKAS

laine pērse ar stopiem apkārt pasaulei neparastā eiropa un kripatiņa āfrikas

Jau trešajā Laines Pērses grāmatā, kas veltīta ceļošanai – “Ar stopiem apkārt pasaulei. Neparastā Eiropa un kripatiņa Āfrikas”, atkal tiekamies ar latviešu piedzīvojumu meklētājiem Laini un Arturu, kuru redzeslokā šoreiz ir Eiropas valstis un maza daļa Āfrikas. Lai arī katru grāmatu var lasīt kā atsevišķu daļu, iesaku sākt hronoloģiski ar pirmajām divām “Ziemeļamerikas kokteilis” un “Ugunīgā Dienvidamerika”, lai labāk iepazītu ne tikai abus rūdītos ceļotājus, bet arī viņu šķērsotās valstis, to iedzīvotājus, kultūru, tradīcijas un apskates vietas. Pie rokas noderēs piezīmju blociņš, kur pierakstīt vietas un lietas, ko pašam kādu dienu apskatīt klātienē, kas zina.

Ceļotāji ir ļoti akurāti savos pierakstos un visa grāmatas uzbūve ir kā dienasgrāmata ar piedzīvojumu, pārvietošanās, nakšņošanas, apskates vietu aprakstiem katras atsevišķās valsts ietvaros un ar strukturētiem ieteikumiem par valūtu, transporta sistēmu, suvenīriem, virtuvi, tradicionālajiem svētkiem katras mazās nodaļas beigās. Garlaicīgi nepaliek nevienu mirkli, jo katra lappuse lasītājam nes jaunas atklāsmes un jaunus satiktus cilvēkus ar savām īpatnībām un uzskatiem. Priecē arī abu jauniešu pozitīvā attieksme un vērtīgie padomi, piemēram, vienmēr ieklausīties sevī, lai zinātu, vai ceļot ir droši un satiktajiem ļaudīm var uzticēties.

Pateicoties šai grāmatai, mans jaunatklājums ir Bosnijā un Hercegovinā atrodamā Saules piramīda, kura, pēc dažu arheologu domām, ir vecākā līdz šim atklātā piramīda – 30 000 gadu sena (salīdzinājumam Gizas piramīdas Ēģiptē esot 4500 gadus vecas). Arī Bosnijas piramīda, tāpat kā Ēgiptes līdzinieces, ir orientēta pēc debespusēm, tikai 12 reižu precīzāk nekā piramīdas Gizā. Šis jau ir izpētes vērts objekts. Tāpat arī citām acīm palūkojos uz Turciju, jo Stambula, aprakstīta kā kādreizējā triju impēriju (osmaņu, bizantiešu, romiešu) galvaspilsēta – austrumu un rietumu civilizāciju un kultūru krustpunkts, kas vēl arvien glabā kādreizējo diženumu, pārsteidzot ar krāšņiem austrumu tirgiem, moderniem un tradicionāliem arhitektūras šedevriem, bagātīgu virtuvi, apbrīnojamu dabas daudzveidību nu šķiet pavisam kārdinošs galamērķis.

Ar dažu euro noteikto iztikas budžetu dienai un laika patēriņu, vairākas stundas meklējot lētākos hosteļus dienās, kad netiek plānots nakšņot teltī – tāda ir ceļotāju izvēle, lai varētu vairāk resursu veltīt valstu apskatei un neba mums viņiem ko pārmest. Jaunieši nevairās arī aprakstīt reālo situāciju, gulēšanu slapjos guļammaisos, ceļošanas grūtības, kas reizēm liek pastrīdēties, ilgos gājienus, nogurumu un vēlmi atmest visam ar roku, tomēr pāri tam ir mundrs un pozitīvs skats uz pasauli, uz tās neatkārtojamajiem brīnumiem un visu labo, kas ikdienu pavada ceļā tos, kuri raugās pasaulei acīs ar atvērtu sirdi un prātu. Es kā lasītājs varu tikai apbrīnot pasaules tautu un tradīciju daudzveidību, kas paveras ikvienā valstī un mudina iepazīt klātienē gandrīz jebkuru no valstīm, kas atrodama uz mūsu Zemes.

Drīz būs kārta arī sērijas noslēdzošajai, ceturtajai grāmatai “Āzijas brīnumi”, kura iznākusi 2018.gada nogalē.

Lasīsim, pat ja neceļojam īpaši bieži, jo katra grāmata pati par sevi ir viens lielisks ceļojums.

2 Comments

  1. “Bosnijā un Hercegovinā atrodamā Saules piramīda, kura, pēc dažu arheologu domām, ir vecākā līdz šim atklātā piramīda” tas ir fufelis, kuru radījuši vietējie tūrisma attīstītāji un ufologi, tas ir visnotaļ parasts pakalns, kādu pasaulē ir simtiem.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.