VITA KALNIŅA “NIĶU NAV”

Pirms kāda laika ielūkojos praktiskā gala grāmatu klāstā par bērnu audzināšanu, jo man ir bijusi laba pieredze ar iepriekšējo Ģimenes psiholoģijas centra izdoto grāmatu “Pirmās attiecības cilvēka mūžā” (atsauksme) un visiem, kuri nodarbojas ar bērnkopību iesaku Vitas Kalniņas praktisko grāmatu “Niķu nav”.

Šī man neapšaubāmi šķiet labākā no kādām 10 pēdējām lasītajām grāmatām par tēmu – bērni un kā audzināt sevi (īstenībā jau par to ir stāsts vairāk nekā par tiem pašiem bērniem). Ir ļoti plaši izskaidrots, kā mūsu rīcība ietekmē bērnu emocionālo stāvokli un attīstību ilgtermiņā, kā strādāt ar sevi kā vecāku, par emociju neslēpšanu un nenoniecināšanu. Un tas liek padomāt un atcerēties, ka vārdam ir liels spēks. Vai tas, ko mēs sakām otram, nav mazs duncis, kas ieduras sirdī, jūtu, domu, pašreizējā emocionālā stāvokļa noniecināšana. Un ne tikai attiecībā pret bērnu, bet arī pieaugušajiem vienam pret otru. Kaut kur dzirdētās frāzes, kas skan ļoti bieži: “Ko tu čīksti, beidz, kāpēc tev atkal viss jāsabojā, esi vīrietis, zēni neraud, kur ir tā labā meitene? viss ir kārtībā, nevajag raudāt, nekas taču nav noticis…”. Tas ir tikai viens no apskatītajiem tematiem, kas caurvij grāmatu un par ko man jau sen ir pārdomas.

Grāmata ir ērti lasāma, tēmas aktuālas un pārskatāmi saliktas pa nodaļām – ēšana, gulēšana, podiņmācība, bērnudārza posms un vecāku attiecības. Ļoti noder turēt plauktā un palasīt pie nepieciešamības dažādos bērna attīstības posmos. Praktiskā informācija mijas ar psiholoģiskiem novērojumiem, pētījumiem, padomiem no pašas autores pieredzes un liela daļa manu ikdienas novērojumu un sajūtu par to, kā ir pareizi vai nē, sakrīt ar autores skatpunktu. Es principā ļoti izvērtēju grāmatas no tā viedokļa, vai mana iekšējā sajūta, ka jārīkojas tā vai šitā, saskan ar to, kas pausts grāmatā. Jo neuzskatu, ka viss lasītais jāuztver par 100% patiesību vai akli jāseko kaut kādiem norādījumiem.

Iesaku šo grāmatu visiem, kam ir kāds sakars ar bērnu audzināšanu, un noteikti paturēšu acīs arī nākamos praktisko padomu izdevumus, ko radīs Ģimenes atbalsta centrs LĪNA. Derētu kaut kas par vecumposmu no 3 gadiem līdz pat pusaudžu vecumam. Un ko tur liegties, arī vecākiem jāturpina audzināt pašiem sevi.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.