Kaltenes akmeņainā jūrmala

kaltenes jūrmala kalvas māra bitāne

Saprotams, ka virsraksts ir stipri subjektīvs. Katram var un vajag būt savai īpašajai vietai, vienalga, pie jūras, mājās vai mežā, kur pabūt ar sevi, savām domām, kur smelties mieru un atjaunot spēkus.  Un tomēr es savai iemīļotākajai  vietai pie jūras – Kaltenei – gribu veltīt tieši tādus vārdus.

Kaltene ir viena no interesantākajām vietām Latvijā. Un ne jau tikai tāpēc, ka tur šaurajā piekrastē un blakus esošajos varenajos mežos satupuši dažāda lieluma akmeņi, kādi nevienā citā vietā Latvijā jūras tuvumā nav sastopami, radot nepierastu dabas ainavu. Galvenokārt Kaltenē ir  interesanti tāpēc, ka tur valda tāds izteikts rāmums, piejūras ciema klusums un pat velk uz idillisku mieru, ko mūsdienās, ai, cik grūti atrast. Ir pabūts Saulkrastos un Rojā, Liepājā un Ventspilī, Jūrmalā un Košragā, Ainažos un Bernātos, Kolkā un Saunagā, tomēr Kaltene izceļas ar kaut ko īpašu, ko varbūt pat grūti definēt vārdos.

kaltenes jūrmala kalvas māra bitāne

Pastaigājiet vasaras vakarā pa promenādi, kā vietējie lepni dēvē apmēram kilometru garo zemes ceļu, kas omulīgi stiepjas gar jūru un pa kuru čāpot basām kājām ir sapnis. Kreisajā pusē aplūkojamas sakoptas, skaistas kurzemnieku piejūras sētas, kamēr labajā pusē skatu bagātina jūrā izmētātie akmeņi, mājīgā vintage izskata koka ēka – Kaltenes bibliotēka, miniatūri puķu dārziņi jūras krastā, aicinoši soliņi, apgāztas laivas un staltās priedes.

kaltenes jūrmala kalvas māra bitāne

Pārnakšņojiet kādā no viesu namiņiem un sagaidiet saullēkta stundu, kad tieši no jūras parādās ugunīga saules ripa un tikko dzimusī gaisma kopā ar viļņu šļakstiem un jūras akmeņu ēnām sniedz tādu miera un relaksācijas mirkļus, kādus reti kur atrast citur. Un var gadīties, ka Kaltene ir viena no tām Latvijas vietām, kur laiks ir apstājies un ko netraucē laikmeta steiga un nemiers.  No krasta jūrā izbrauc laiviņa ar pāris vīriem, kuri laikam savāc nakts lomu.

kaltenes jūrmala kalvas māra bitāne

Vēl Kaltenē ir putnu taka ar skatu torni un informāciju par dažādām putnu sugām, kas novērojamas šajā teritorijā, Kaltenes kalvas (lieli akmeņu krāvumi mežā, kas aplūkojami izstaigājot līdz 1,5 km garu meža taku), vilkaču priedes ar dīvaini izlocītām saknēm (atkal sagribējās izlasīt Reiņa Kokina grāmatu „Kurzemes vilkaču nostāsti”!), arī pats lielākais jūras dižakmens ar apkārtmēru 15 m. Tāda ir Kaltene un katru reizi, kad tur aizbraucu, ir jauki atklāt kaut ko jaunu un nezināmu.

Un kura ir Tava īpašā miera gūšanas vieta?

kaltenes jūrmala kalvas māra bitāne
kaltenes jūrmala kalvas māra bitāne
kaltenes jūrmala kalvas māra bitāne

Foto: Māra Bitāne, 2013. un 2016.gads.

3 Comments

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.