BALDONES STĀSTU TAKAS

Baldones stāstu takas ir pavisam jauns pārgājienu maršruts, kas sevī ietver divus dažāda garuma lokus – Mazo loku (8km) un Lielo loku, kurš norādīts kā 20 km, taču to izejot, secinājām, ka tās kopgarums ir ap 16 km.

Kādu dienu ar draudzeni izlēmām paņemt brīvdienu no mājas rūpēm, bērnkopības un netīrajiem traukiem un divatā doties terapeitiskā pārgājienā pa Baldones stāstu taku Lielo loku. Ka jau, tad jau, ko tur krāmēsies ar mazajiem lokiem.

Pārgājienu var sākt no vairākām vietām, kur iespējams piekļūt takai (Riekstukalns, Mercendarbes muiža, Baldone). Karte un pats maršruts vizuāli redzams Baldones mājaslapā Lielais loks ir marķēts ar SARKANU pēdiņu marķējumu, Mazais loks iezīmēts ar ZILĀM pēdiņām. Visā takas posmā ir 16 audiogida objekti. Es klausījos failus baldone.lv.

Mēs ceļu sākām pie Baldones Sporta nama un vidusskolas, kur ir arī pirmais audiogida objekts un informācijas plāksne. Tālāk sekoja īss gājiens pa Baldones ielām, cauri vecam parkam ar kādreizējās un ļoti populārās Baldones sanatorijas pamestajām ēkām. Senā kūrorta gaisotne vēl arvien ir jūtama – gaisā vējo sērūdeņu ne ar ko nesajaucamais aromāts un lapenē čalo ķirzakas strūklaka.

Tālāk apmēram 4 km takas vijas cauri mežam, kur varam aplūkot Dūņu purvu, no kura kūrorta ziedu laikos no 19. gadsimta otrās puses līdz pat pagājušā gadsimta 60. gadu vidum ar transportlīdzekļiem veda dūņas uz sanatoriju izmantošanai veselības atgūšanas procedūrās.

Lai aplūkotu Dūņu purva fragmentus, svarīgi nepalaist garām atzaru no galvenās takas.

Interesants objekts Baldones mežos ir Pirmā pasaules kara dzelzceļa fragments – uzbērums, kas paslēpies starp kokiem, iezīmējot diezgan unikālu būvi, jo nav daudz vietu, kur mežā būtu ticis izbūvēts standarta sliežu ceļš pārvadājumiem.

Tālāk jau meža taka pārtop par lauku ceļu un mēs iesoļojam nelielā apdzīvotā vietā – Mercendarbē, kur galvenie apskates objekti ir Mercendarbes muiža, kas gan svētdienā bija slēgta, taču darbdienās var palaimēties tikt tūrisma informācijas punktā, kas ierīkots ēkā. Blakus muižai ir otra apskates vieta – 800 m garā liepu aleja, tāda fotogēniska vieta. Pie muižas iespējams paņemt uzkodu pauzīti, jo tuvajā parciņā ir ierīkoti galdi un soli, kā arī grilvieta.

Pēc tam seko jau asfaltēts ceļš, kas aizved pie Baldones Astrofizikas observatorijas  ar Baltijā lielāko Šmita sistēmas teleskopu. Observatorijā notiek zinātniskie pētījumi (asteroīdu identificēšana utml.) un ir iespējams paviesoties, ja ir pieteikta ekskursija. Līdžas atordas slēpošanas bāze “Riekstukalns” un Riekstukalna skatutornis, nav ļoti augsts (19 m), taču tāpat skats no tā veldzē dvēseli. 🙂

Starp Mercendarbes muižu un observatoriju ir viens no audiogida punktiem – Liliju ezers, taču diemžēl mēs nepamanījām norādi uz to, acīmredzot bija kāds takas atzars, kuram pagājām garām.

Sarkano pēdiņu marķējumu takas pēdējos kilometros aizstāj oranžas un citu krāsu bultas, kas nedaudz mulsina gājējus.

Pēdējā posmā apskatāma Meža galerija ar vairāk kā 15 lielformāta mākslas darbiem un tad jau arī klāt Baldone.

Kopumā pārgājiens paskrēja nemanot, izbaudot meža klusumu un dabas klātbūtni + iespēja kaut ko jaunu uzzināt.

ATRAŠANĀS VIETA: Baldone, Ķekavas novads (35 km no Rīgas)

GARUMS: mazais loks 8 km, lielais loks 16 km (apļveida, var sākt jebkurā vietā)

STĀVOKLIS: takas segums mainīgs – ielas, meža taka, asfaltēts posms, lauku ceļš, mitrā laikā vietām cauri mežam būs dubļaini posmi. Iespējams izbraukt ar divriteni, to ceļot vai stumjot pāri šķēršļiem. Ar bērnu ratiem var izbraukt takas posmu Baldonē un sākot no Mercendarbes muižas līdz Riekstukalnam.

ATPŪTAS VIETAS: galdiņi un soliņi takas pusceļā pie Mercendarbes muižas, pie Liliju ezera, soliņi Riekstukalna bāzē un Baldones parkā.

Foto: Māra Bitāne, Marija Rožuleja, 2021

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.