PILKALNES MUIŽA

Un kā tas ir – dzīvot pierobežā? – Jautāju Pilkalnes muižas saimniekam Valdim Tomsonam. Muižas komplekss, no kura saglabājušās vairākas ēkas – stallis, klēts un kalpu māja,kas tagad iekārtota par dzīvojamo ēku, atrodas pie pašas Lietuvas robežas, 4 km no Neretas. Noejot pa skaistas koku alejas ieskautu lēzenu taku līdz pirtiņai, otrpus grāvim jau plešas mūsu leišu kaimiņu zeme, tiesa, brangi aizaugusi ar latvāņiem jeb kā saimnieks stāsta – lietvāņiem, jo tie augot Lietuvas pusē.

Senāk gar īpašumu robežu ar Lietuvu regulāri  kursēja robežsargi ar suņiem, kopš Latvijas un Lietuvas iestāšanās Eiropas Savienībā, protams, ka šāda apsekošana vairs nenotiek. Toties ir cīņa ar latvāņiem, kas no kaimiņu puses spītīgi laužas iekšā un kam pretoties palīdz aitu ganāmpulks un pašu saimnieku ilgstošā pieredze.

Te ir klusums un miers, tuvumā nav lielu ceļu vai cilvēku drūzmas. Taču nav arī pamestības sajūtas. Jo te ir cilvēki, kas dzīvo un darbojas un tiešām viesmīlīgi sagaida ciemiņus. Nu tik vēlīgi, ka šķiet, esi mīļš un gaidīts viesis. Piesakoties aizrakstu saimniekam ziņu un jau pāris atbildes vārdos – Brauciet, gaidām! – jūtama patiesa sirsnība. Ir vietas, kur tu gribot negribot sajūties, ka saimniece vai saimnieks grib ātrāk sākt uzkopšanu un nevar sagaidīt, kad aizbrauksi prom, te ir pretēji, tev saka – pasēdiet, apskatiet visu, nesteidzieties…Un tā ir vārdos tieši neizteiktā, bet sajūtamā viesmīlība.

Plašajā klētī var apskatīt senu lietu kolekciju, keramiku, gleznas, skaistas koka mēbeles un Latvijas (kas zina, varbūt pat Eiropas) mērogā unikālu objektu – tieši Pilkalnes muižā atrodas Latvijā vecākā un lielākā plauktu graudu kalte ar krāsni graudu kaltēšanai. Pati ēka celta 18.gadsimtā visai īpatnējā veidā – no nededzinātiem māla ķieģeļiem, kuros manāmi cēlēju pirkstu nospiedumi, jo ķieģeli bijuši mīksti, šur tur vēl saglabājušās izskalotās māla sienas, kur no caurā jumta tecējis ūdens.

Nevaru nepiekrist saimniekam, kurš teic, ka daudz labāk ir izklaidēt apmeklētājus ar interesantiem stāstiem, nevis gadskaitļiem un sausiem  faktiem par muižas vēsturi, jo dzīvē jau tāpat pietiek nopietnības. Un te var dabūt i stāstus, i gardumus. Mājas kafejnīcas dienā te galdā tika celts smeķīgs jēra gaļas plovs, pīrāgi, saldumi un plūškoka limonāde. Skaista un gaumīga atpūta lauku muižnieku garā! Brauciet, nenožēlosiet!

Pilkalnes muižas Facebook lapa

Foto: Māra Bitāne, 2021

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.