PUIKA, KURŠ REDZĒJA TUMSĀ

Ir grāmatas, kuras izraisa vispārēju ažiotāžu un par kurām atsauksmes un komentāri Facebook lasītāju grupās mērāmi simtos (kas priekš mazās Latvijas ir visai daudz). Un ja vēl tā ir latviešu autore vai autors, tad tas ir pavisam jauki. Tiesa, tad rodas dilemma, vai mani šī grāmata iespaidos līdzīgi un vai es nejutīšos vīlusies, ja nebūšu to skaitā, kuri šo darbu vicina gaisā visos iespējamos virzienos un slavē ar putām uz lūpām. Taču mani urdīja doma, kāds ir Rasas Bugavičutes-Pēces darbs “Puika, kurš redzēja tumsā”, kurš iztaisījis tādu trakumu rūdītu un mazāk rūdītu lasītāju pulkā.

Pirmo reizi pa ilgu laiku pat bibliotēkā mani dricelēja, lai ātrāk nesu grāmatu atpakaļ, jo acīmredzot rinda uz to bija garāka nekā uz WC Prāta Vētras koncerta laikā.

Stāsts ir par Jēkabu – puiku, kurš piedzimis neredzīgiem vecākiem. Lai jūs neatbaida it kā depresīvi noskaņojošais tēmas pieteikums. Šo var dēvēt par sirsnības grāmatu ar mazu dzēlienu pakrūtē, tā nebūt nav drūma, grūti lasāma vai moralizējoša. Daži momenti mani aizkustināja. Valoda ir dabiski plūstoša. Rakstniecei ir talants iejusties varoņos, it sevišķi Jēkaba domu gājienā. Tēma un vadmotīvs – bērnības izdzīvošana zem atbildības nastas, vecāku bailes no bērna pieaugšanas un zaudēšanas. Te var izvērst esejas ar psiholoģisku piesitienu. Autore ieinteresē un, cerams, ka būs vēl kādi romāni vai stāsti. Mums vajag autorus, kas raksta šādi. Tā viegli, bet ar dziļu domu. Tā lai ir gan par ko smieties, gan padomāt. Katrs lasītājs lasa caur savu prizmu, caur savu uztveri un pasaules sajūtām. Acīmredzot lielai daļai ir pazīstama kāda sāpe, kāda iekšēja smeldze vai pretruna, vai sajūta, kas caurvij šo darbu. Mani gan interesētu, kā bērni uztver šo grāmatu, ko viņi no tās izloba.

Tētim savukārt es esmu bērns – sievas mūža projekts, tāpēc visādā ziņā ne līdz galam saprotams lielums. Tēva galvenais uzdevums mammas priekšā gluži tāpat kā man ir atbilst standartiem un lieki neizlekt no bara, taču es viennozīmīgi ar šo uzdevumu tieku galā veiksmīgāk.

Izdevniecība “Apgāds Zvaigzne ABC”.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.