Mazās atsauksmes par ceļojumu grāmatām

vīza uz pasaules malu aivars upenieks

Pēdējā laikā bijis vesels birums ar ceļojumu grāmatām, no kurām lasīju, cik jaudāju, aizceļodama uz Vjetnamu, Ķīnu, Kanādu, Indonēziju, Spāniju un vēl un vēl. Daudz jauna uzzināts, daudz vietu atzīmēts, un te nu ir īsumā daži vērtējumi par izlasīto. Jāsaka paldies Jumavai, kas konsekventi izdod patīkamas ceļojumu grāmatas! Kaut kā jauši vai nejauši visas aprakstītās ir no Jumavas izdevniecības.

Pamests Vjetnamā

pamests vjetnamā harijs sils

Nu cepuri nost par šādiem piedzīvojumiem, grāmatu iesaku komplektā ar filmu “Robežu gūstā”, būs ko redzēt – gan iestigšana vjetnamiešu birokrātijas žņaugos, gan dzīvībai bīstami atgadījumi, gan vietējā kultūra, dabas skati un ārzemnieku viesmīlība. Harijs Sils raksta kodolīgi, īsi, bet no sirds, patīk viņa atklātība, runājot par paša bailēm, nedrošību un risku, iesaistot auto atgūšanā veselu komandu. Tiesa, grāmata ir ļoti plāna, daudz vietu nav apskatīts, un es laikam piederu pie tiem, kas līdz galam īsti nesaprot, kāpēc jātērē vairāki tūkstoši veca, kaut arī ekspedīcijas, auto atgūšanā, ja par to pašu naudu var uzrīkot kārtīgu ekspedīciju uz vēl neredzētām vietām.

Vīza uz pasaules malu

vīza uz pasaules malu aivars upenieks

Ceļotāja Aivara Upenieka pieredzētais Kanādā, ASV, Dienvidamerikā, Patagonijā, Antarktīdā. No sākuma apstulbināja autora valoda, kas ir diezgan īpatnēja, ar dīvainām teikumu konstrukcijām, daudzviet neloģiskiem teikumiem, kas riktīgi dūrās acīs. Un es te nerunāju par dažiem teikumiem vai kļūdām. Tur ir pilns, nu tā, ka daudz par daudz. Ja pieņem, ka tas ir veids, kā autors izsakās, teiksim, viņa stils, tad nu var kaut kā līdz galam grāmatai tikt.

Daudz informācijas par vairākām valstīm, arī interesanti satikto cilvēku apraksti, aizraujoši lasīt par darba pieredzi Kanādā un ASV, kā arī atzīmēju vairākas jaunas apskates vietas, kuras gribēsies papētīt internetā. Ļoti pietrūka autora ieskata un padziļināta raksturojuma par apskates vietām, kas tieši patika, kas nepatika, kāda tur vide un apstākļi, piemēram, Maču Pikču. Jo it kā ir uzrakstīts, ka vieta ir apmeklēta, bet kā tur īsti bija un kā pašu autoru šīs apskates vietas uzrunāja, lasītājs neuzzina. Bildes skaistas, tikai žēl, ka nav sakārtotas hronoloģiski.

Vīna un garšu pasaulē

vīna un garšu pasaulē

Ļoti ātri izlasāma grāmatiņa, lielisks ieskats smalkajā un detalizētajā vīna pasaulē, interesanti bija lasīt arī par cilvēkiem – vīndariem un vīnogu audzētājiem, cik tur daudz nianšu, cik darba, testēšanas, laika, naudas un eksperimentu ir vajadzīgs, lai beigās varētu malkot šo dievu un mirstīgo dzērienu – vīnu. Vesela pasaule, kurā iegrimt un kuru baudīt. Uzzināju daudz jauna – par vīna pilsētu-muzeju Bordo, par valdošajām diskusijām, strīdiem, modernismu un konservatīvismu vīna pasaulē. Tagad gribas vairāk izlasīt par citiem Latvijas vīndariem, te bija par Lubānas vīnotavu, bet vēl jau mums ir Abavas, Zilver, Tērvetes, Līgatnes u.c. Grāmatas sastādītājs – Juris Lorencs. Ak jā, un neaizmirsīsim, ka pārmērīgai alkohola lietošanai ir negatīva ietekme! 🙂

Es izvēlos iet. Ceļš uz Santjago de Kompostelu

es izvēlos iet santjago ceļš lagija zariņa

Patīkami, ka arī latvieši raksta par savu pieredzi ar garajiem pārgājieniem, šajā gadījumā Santjago ceļu. Ļoti cilvēcīgs, sirsnīgs stāstījums, ar visām atklāsmēm, mazajiem ikdienas brīnumiem, satikšanās stāstiem un citu ceļotāju sniegtajiem iedvesmas mirkļiem. No sākuma likās, ka autore ir kundzīte ap 50, pēc izteiksmes veida un sajūtām tā šķita, kaut pēc dažām lappusēm bija skaidrs, ka reāli viņai ir ap 35, pieņemu, tāpēc, ka pati autore bija dzīves nogurdināta, galu galā, parasti jau tāpēc cilvēki izvēlas iet Santjago ceļu – lai liktu sev piedzīvot kaut ko ārpus ikdienas. Grāmatas gaitā pilnīgi bija sajūtams, kā autore atplaukst un atjaunojas gan garīgi, gan mentāli. Iesaku!

Klaidoņi ūdens pasaulē

klaidoņi ūdens pasaulē

Daudzveidīgi latviešu piedzīvojumi ūdeņu pasaulē, var iedvesmoties no cilvēkiem, kuri piepilda savus sapņus. Interesants ieskats niršanas un sērfošanas pasaulē, uzzināju daudz jauna. Dažos stāstos riktīgs adrenalīns (laivošana Krievijā). Par Latvijas salām gan man nebija liela interese lasīt, pārējais viss – aizraujoši.

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.