ROBERTS GALBRAITS “ĻAUNUMA RAŽA”

roberts galbraits ļaunuma raža

Pēc pagājušajā gadā izlasītās Roberta Galbraita (jeb īstajā vārdā Dž. K. Roulingas) detektīvsāgas pirmā romāna “Dzeguzes sauciens” lieliskajiem iespaidiem un nesen triju dienu laikā izrautās otrās grāmatas “Zīdtārpiņš”, bija skaidrs, ka esmu iekšā. Pavisam ierauta ar visu sirdi, dvēseli un miesu detektīva Kormorana Straika dzīvē uz palikšanu un vairs nav manā varā atturēties no pārējiem romāniem, kuri sekos līdzšinējiem darbiem.

“Ļaunuma raža” ir trešais klasiskā angļu detektīva tipa romāns, kurā Londonas moderni šarmantajā gaisotnē varam sekot līdzi paskarbā privātdetektīva Kormorana Straika un viņa palīdzes, sievišķīgās un metodiskās Robinas Ellakotas gaitām, izmeklējot kārtējo noziegumu, kas šoreiz pārsteidz ar nežēlību un psiholoģisko nenoturību. Robinai tiek atsūtīta noslēpumaina paciņa ar … nogrieztu sievietes kāju. Kormorans saprot, ka  nozieguma saknes meklējamas pagātnē un viņam ir zināmi četri aizdomās turamie, kuri varētu būt pastrādājuši baiso noziegumu. Kamēr policija koncentrē uzmanību uz vienu no aizdomās turamajiem, Straiks un Robina uzsāk savu izmeklēšanu, pārbaudot pārējo triju perverso un varmācīgo pagātni. Uzbrukumi sievietēm turpinās, parādās izsekotājs, kurš acīmredzot uzmana Straika biroju, tiek uzjundītas vecas slepkavību lietas, kas varētu būt saistītas ar pašreizējiem notikumiem un Straiks saprot, ka no viņa izveicības  ir atkarīga ne tikai paša reputācija, bet arī nevainīgu un viņam tuvu cilvēku dzīvības.

Atkal ienirstot Galbraita radītajā pasaulē, tiek aizmirsts par ikdienas darbiem, ēšanu un gulēšanu.

Detektīvizmeklēšanas vide pati par sevi ir noslēpumaina un āķīga padarīšana, kas parasti iesaista arī lasītāju, jo mēs sekojam tiem pašiem paveidieniem, ko pārbauda izmeklētāji, tomēr autora prasmīgo darbu apliecina fakts, ka romāns spēj aizraut gan ar tēlu dabiskumu un iekšējo pasauli, gan sižeta ritējumu, gas vietas gaisotnes radīšanu, padarot mūs par daļu no sarežģījumiem pilnas izmeklēšanas. Dažviet gan varmācības apraksti man negāja pie sirds, taču nebija arī tik traki, lai atrautu mani no turpmākas lasīšanas.

Domājams, ka jau ir parādījušies forumi par Straika un Robinas attiecību peripetijām, jo viņu jūtu mošanās vienam pret otru izskatās neizbēgama un tautai jau vajag arī romantiku. Par laimi, Galbraits prot veiksmīgi izvairīties no klišejisku attiecību atveidojuma un abu varoņu lēnīgā lavierēšana vienam ap otru droši vien turpināsies vēl dažu romānu garumā.

Šis romāns ir īsts baudījums sirdij un lieliska spēle prātam. Sāciet ar pirmo grāmatu “Dzeguzes sauciens” un tālāk viss notiks pats no sevis.

Ceturtā grāmata “Lethal white” tika izdota oriģinālvalodā šī gada septembrī, latviski vēl jāpagaida. Nepacietīgākie var noskatīties BBC seriālu “Strike”, kas uzņemts līdz trešās grāmatas notikumiem.

Grāmata saņemta no izdevniecības “Zvaigzne ABC”, no angļu valodas tulkojusi Silvija Brice. Viedokli par blogā apskatītajām grāmatām nekādos apstākļos neietekmē sadarbība ar izdevniecībām.

1 Comment

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.