NEDZĪVOT AR KLAPĒM UZ ACĪM

Manuprāt, mūsdienās patērētājam jābūt zinošākam kā jebkad. Neskaitāmas, izskaistinātas reklāmas TV, internetā un glancētos žurnālos ņirb gar acīm katru dienu, pūloties pierunāt mūs iegādāties skaistumkopšanas produktus, pārtikas preces, rotaļlietas, sadzīves ķīmiju, mēbeles, apģērbu un tūkstošiem citu preču, kas noteikti padarīs mūsu dzīvi skaistāku, laimīgāku, vieglāku, ērtāku un kādu tik vēl ne. Taču paša patērētāja interesēs būtu negrābt pirmo preci lielveikalā ar smukāko etiķeti, uz kuras virsū uzfotošopēti augļi, bet gan prast novērtēt, kas slēpjas aiz smukām bildēm un miljonus vērtām reklāmas kampaņām. Aiz rūpīgi uzpucētā produkta var slēpties vielas, kas grauj cilvēka imūnsistēmu, bojā hormonus, kairina ādu un elpošanas sistēmu, ilgtermiņā izraisa alerģijas, nemieru, trauksmes sajūtu un citas veselības problēmas. Vai mums to vajag? Diemžēl šajā pasaulē mēs nevaram uzticēties visiem ražotājiem pēc kārtas. 

Kā vēstīts vietnē http://www.padomapirmsperc.lv, daudzas kaitīgās vielas jau ir aizliegtas, vismaz Eiropas Savienībā. Citas nav atļauts izmantot atsevišķos produktos, piemēram, rotaļlietās, kosmētikā. Tomēr, neskatoties uz aizliegumiem, ir uzņēmumi, kas apzināti vai nezināšanas dēļ pārkāpj likumu un ražošanā izmanto neatļautās vielas. Daudz pārkāpumi saistībā ar bīstamām ķimikālijām tiek atklāti no citiem pasaules reģioniem ievestajās precēs. Ir arī tādas bīstamās vielas, kuras tur aizdomās par negatīvu ietekmi, taču, lai to pilnībā pierādītu un ieviestu atbilstošus aizliegumus, vajag pat vairākus gadus. Tērējot savu naudu precēm, mēs atbalstām ražotāju. Vai vēlamies atbalstīt tādus ražotājus, kuru produkti ilgtermiņā kaitē mums pašiem? Taču kā gan patērētājs var paturēt prātā visu pieejamo informācijas gūzmu par sastāvdaļu kaitīgumu, produktu grupām, ietekmi uz vidi un veselību? Kā neapjukt un kam ticēt?

Šajā rakstā esmu apkopojusi avotus, ko izmantoju, lai noteiktu produkta sastāvdaļu kaitīguma līmeni, uzzinātu ieteikumus dabiskākai un vienkāršākai dzīvei, ātri un efektīvi sameklētu sev vajadzīgo informāciju par produktiem un vielām.

Zini, ko tu pērc. Ceļvedis ķimikāliju labirintā.

Pirms dažiem gadiem izdevniecība “Zvaigzne ABC” izdeva lielisku mazu grāmatiņu, ko pētīt un ņemt līdzi uz veikalu –  Bils Stetems “Zini, ko tu pērc”. Tā satur informāciju par vairāk kā 300 pārtikas piedevām un 500 skaistumkopšanas produktu sastāvdaļām. Grāmatiņā uzskaitītas visas e-vielas pēc numuriem un to nosaukumiem, norādīts vielu kaitīgums un pielietošana. Ne visas vielas tur ir atrodamas, lielākoties ceļvedis ir noderīgs plašāk lietotajām sastāvdaļām.

Mobilā lietotne Ingredio

Savukārt, ja nav pacietības katru vielu meklēt atsevišķi un pētīt tās ietekmi, tad te talkā nāks mobilā lietotne Ingredio, ar kuru ērti nobildēt produkta sastāvu un uzreiz lietotnē parādās kopējais produkta kaitīguma novērtējums krāsu skalā no zaļa līdz sarkanam, katras sastāvdaļas analīze, kaitīguma līmenis, pētījumi par saistību ar alerģijām, vēzi, kairinājumu, toksiskumu. Ir vairākas lietotnes, kas piedāvā šādu produktu sastāvu analīzi (piemēram, Ingred), tomēr man vislabāk patīk Ingredio, jo informācija ir labāk strukturēta, pārskatāmāka un satur atsauces uz pētījumiem.

ingredio mobilā lietotne noteikt vielu kaitīgumu

Zaļā brīvība

Zaļā dzīvesveida entuziastiem un interesentiem ļoti noderīga saite ir http://www.zalabriviba.lv, kur no sastāva kaitīguma viedokļa un vides ietekmes skatupunkta ir apskatītas un izanalizētas populārāko preču grupas. Šī vietne pavisam noteikti (tāpat kā http://www.videsvestis.lv)  norauj klapes no acīm un kā uz burvju mājiena liek pārtapt par superaizdomīgo patērētāju, ko vairs tik viegli neapmuļķot. Ir labi zināt, kas mums patiesībā tiek piedāvāts veikalu plauktos – gaisa atsvaidzinātāji ar hormonus noārdošām vielām, suņu barība, kuras sastāvā var būt derivāts – ar asinīm piesūcinātas zāģu skaidas no gaļas rūpnīcu grīdas, 15 reizes gadā miglotas vīnogas u.c.

Ekomarķējumi

Viss, kas jāzina par uzticamiem un drošiem ekomarķējumiem – https://ekomarkejums.lv/ 

SkinDeep datubāze (www.ewg.org/skindeep)

EWG SkinDeep ir lieliska datubāze, lai atrastu gandrīz jebkuru kosmētikas sastāvdaļu un noskaidrotu tās toksiskuma līmeni 10 ballu skalā, draudus veselībai, pētījumos balstītu ietekmi uz cilvēka organismu, kā arī ir minēts konkrēts pētījumu skaits un atsauces. Jau 15 gadus SkinDeep datubāze apvieno 60 citas datubāzes par plaša patēriņa produktos izmantotajām vielām, to kaitīguma līmeni un sniedz patērētājiem informāciju, ko valdības un lielās kosmētikas un ķīmisko līdzekļu korporācijas nav ieinteresētas sniegt. Tomēr vienmēr jāpārbauda ne tikai sastāvdaļas kopējais novērtējums ballēs (no 1 – nekaitīga līdz 10-augsts toksiskuma līmenis), bet arī kopējais datu, pētījumu skaits, jo arī nezināmām, nepārbaudītām vielām bez pētījumu apjoma rādītājs būs 0 vai 1.

Ieskatam pievienoju aprakstu par vielu – Parfum vai Fragrance, kuru pievieno sintētiskajām smaržām, veļas mazgāšanas līdzekļiem, gaisa atsvaidzinātājiem, krēmiem, šampūniem, dušas želejām, praktiski visur, un kas ir viena no tām vielām, no kuras obligāti savas un ģimenes veselības dēļ būtu jāizvairās.

Fragrance (sinonīmi: Parfum, Aroma), apraksts SkinDeep datubāzē

  • vispārējais kaitīguma līmenis – ļoti augsts (8 no 10)
  • 6578 pētījumi apliecina šīs vielas toksiskumu
  • elpošanas sistēmas kairinātājs
  • toksisks cilvēka imūnsistēmai
  • alerģiju izraisītājs
  • saistāms ar negatīvu ietekmi uz reproduktīvo sistēmu un hormonu bojājumiem.

Vietne PADOMĀ PIRMS PĒRC

http://www.padomapirmsperc.lv ir ļoti pārskatāma un informatīva vietne latviešu valodā, kurā atrodami ieteikumi, kā izvairīties no kaitīgām vielām praktiski visās sadzīves jomās – bērnu rotaļlietas, skaistumkopšanas produkti, sadzīves ķīmija, bērnu kopšanas produkti, auto apkopes līdzekļi u.c.. Katrai jomai pievienots saraksts ar biežāk sastopamajām veselību apdraudošām produktu sastāvdaļām un praktiski ieteikumi, kā rīkoties, lai neapdraudētu savu, savas ģimenes un apkārtējo veselību.

Ieskaties šeit: Izaicini savu kosmētikas plauktu! 

Un izpildi testu: Vai tu māki gudri iepirkties?

 “Vides Vēstis” brīvi pieejamie žurnāli 

Ja kāds žurnāls Latvijā ir nepietiekami novērtēts, tad tas ir Vides Vēstis. Tas ir vienīgais drukātais izdevums Latvijā, kas stāsta par vides aizsardzību, kaitīgo vielu ietekmi uz mūsu veselību, informē par būtiskām lietām mūsdienu pasaulē, par plastmasas ietekmi uz planētu un cilvēku, par atkritumu gūzmu un kā to samazināt, par patēriņa dzīvesveidu, ES lauksaimniecības aktualitātēm, kā arī piedāvā alternatīvas tradicionālajiem skaistumkopšanas, pārtikas un dzīvesveida produktiem.

Visi žurnāli un visi raksti pieejami www.videsvestis.lv.

Nelasiet dzeltenās preses izdevumus, kurš ar kuru šķīries un kuram jauna mīļākā, lasiet par pasaules attīstības tendencēm un to, kā uzlabot vidi, kurā dzīvojam.

Mūsu izvēle šodien noteiks mūsu dzīves kvalitāti nākotnē. Skaidrs, ka daudz kļūdainu lēmumu ikdienas produktu lietošanā tiek pieņemti nezināšanas vai steidzīgā dzīvesveida dēļ. Sak, kuram gan ir laiks pētīt katra produkta sastāvdaļu sarakstus, lasīt, kurš ir kaitīgs, kurš nav. Tamdēļ arī pieejamas dabisku dzīvesveidu popularizējošas vietnes un organizācijas, kas šo informāciju jau ir apkopojušas un padarījušas pieejamu mums visiem. Vienīgais, kas mums atliek – tikai nedaudz laika ziedot informācijas izpētīšanai un jaunu, vērtīgu zināšanu gūšanai! 🙂

1 Comment

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.