LIELIE MAZIE MELI AR BAIĻU PIEGARŠU

laiena moriartija lielie mazie meli

Brīžos, kad gribas izvēdināt galvu un neapgrūtināt sevi ar filozofisku un smagu literatūru, var izvēlēties ko tādu, kas sola pietiekami patīkamu, bet nedaudz ekstrēmu pastaigu pa literatūras dāmu gala pļavām. Mana izvēle krita uz romānu ar “pipariņu” – Laienas Moriartijas “Lielie mazie meli”. Šis nav ziepisks mīlasstāsts vai sižetiski novazāts glancēts dāmu romāniņš. Te ir sava intriga, kas noturas līdz grāmatas noslēgumam un patīkami kņudina prātu lasīšanas laikā.

Stāsts norisinās uz mazliet snobisku, dažādi situētu mājsaimnieču sadzīves un viņu bērnu pirmsskolas gaitu sākuma fona. Pirmajā dienā, kad skolas gaitas sāk bars nevaldāmu piecgadnieku, draudzību nodibina trīs atšķirīgas sievietes – nereāli skaistā un neticami bagātā Seleste, tramīgā un ārēji necilā Džeina, košā un runīgā Medelaina. Katrai no viņām ir kāds noslēpums, ko viņas slēpj no sabiedrības un bieži vien pat pašas no sevis, iegalvojot, ka dzīve rit ierasto gaitu, kaut gan noslēpumi un meli, kas ar tiem saistīti, sāk lēnām lauzties virspusē.

Patīkami ir tas, kā autore spēlējas ar laiku un notikumu secību. Jau no pirmās nodaļas autore pamet lasītājam āķi – skolas viktorīnas laikā ir notikusi slepkavība, bet netiek pateikts upura vārds, un mēs atgriežamies atpakaļ skolas dzīvē sešus mēnešus pirms viktorīnas. Katras nodaļas beigās ir izvilkumi no policijas pratināšanas failiem, kas katru reizi atklāj kādu niansi par skolas vecāku sadzīvi, tenkām, attieksmi un savstarpējām attiecībām, it kā šķietami pavirzot lasītāju uz priekšu, bet neko skaidri neatklājot. Intrigas saglabāšanai autore rada biedējošu varmācības stāstu, kas savij kopā ģimenes un cilvēku dzīves un kas slēpjas zem ārēji spoži nopulēta, ideālu paraugattiecību modeļa.

Cik gan ļoti cilvēks spēj sagandēt pats savu dzīvi, iestāstot sev vai ļaujot sev iegalvot, ka viss ir kārtībā! Cik viegli cilvēkiem ar tumšu sirdi izdodas citus piespiest vērot dzīvi no ēnas puses. Mazie meli lēnām pārtop par lieliem meliem, no kuru gūsta var izlauzties tikai tad, kad ārējie apstākļi piespiež rīkoties.

Par spīti mazliet klišejiskajiem varoņiem, intriģējošie un draudus vēstošie savstarpējo attiecību samezglojumi palīdz šo grāmatu neatraujoties izlasīt pāris dienās. No lielo mazo melu radītās tumsas pasaules iznirstot gaismā, grāmatas noslēgums nāk ar šokējošu atrisinājumu, kas saliek visu pa plauktiem. Ja meklējat vasaras romānu ar mazu šķipsnu detektīvmistērijas un dzīves realitātes skarbuma, tad šis derēs.

Grāmata saņemta no apgāda “Kontinents”, no angļu valodas tulkojusi Dina Kārkliņa. Viedokli par blogā apskatītajām grāmatām nekādos apstākļos neietekmē sadarbība ar izdevniecībām.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.