ELIZABETES HARANES ROMĀNI

Izdevniecībai “Zvaigzne ABC”  es varu pateikties par iespēju iepazīt vienu no labākajām grāmatu autorēm, kas raksta aizraujošus romānus par Austrāliju – tā ir Elizabete Harane. Latviski ir izdoti tikai divi šīs autores darbi – “Sarkanās zemes sala” un “Tāltālā, saules kveldētā zemē”, kurus es esmu pārlasījusi jau 3 reizes un, kad tie ir izlasīti, iesaku ķerties pie angļu valodā izdotajiem.

Elizabete Harane pazīst Austrāliju līdz pat kaulam un to var just viņas detalizētajos aprakstos par aborigēnu kultūru un tradīcijām, neticami skaistajos Austrālijas dabas tēlojumos un gluži sadzīviskos sīkumos. Viņa zina, kā skan pret skārda jumtu krītošas lietus lāses, cik atsvaidzinošs ir cikāžu pieskandinātais vakara gaiss, kad nežēlīgi karstā saule aizgājusi aiz horizonta, kā smaržo aborigēnu ugunskura dūmi, kad tajā tiek cepts ķengurs vai emu.

Pēc nogurdinošas dienas Haranes romāni pilnīgi noteikti sniedz relaksējošu sajūtu, labu devu veselīga humora un krāšņu ieskatu Austrālijas dabas, kultūras un vērtību bagātībā. Viegli vasaras romāni ar laimīgām beigām.

Elizabeth Haran “Under a Flaming Sky”

1933.gads. Deviņpadsmit gadus vecā Arabella Fitzherberta kopā ar vecākiem no Anglijas pārceļas uz dzīvi Austrālijā, lai uzlabotu meitenes trauslo veselību. Brauciena laikā ar vilcienu uz Austrālijas pilsētu Adelaidi, Arabella izkāpj no vagona un nejauši tiek atstāta nekurienes vidū, bez ēdiena, ūdens un bez nojausmas, kur atrodas tuvākā apmetne vai pilsēta. Pēc vairāk kā dienu ilgas bezcerīgas klīšanas,  saules apsvilināto un kukaiņu sakosto Arabellu atrod saujiņa aborigēnu, kuri viņu nogādā tuvākās pilsētiņas vienīgajā viesnīcā. Būdama turīgu vecāku vienīgā meita, izlutināta un hipohondriska, Arabella viesnīcas īpašniekiem pieprasa princeses cienīgu attieksmi pret sevi, tomēr viņai nākas saprast, ka Austrālijā visi ir vienlīdzīgi un dzīve svelmainajā kontinentā pieprasa ievērot pavisam citus likumus nekā Anglijā. Smiltīs ieputināto sliežu un telegrāfa vadu bojājumu dēļ mazā pilsētiņa ir nošķirta no ārpusaules uz vairākiem mēnešiem. Atrauta no līdz šim pazītās dzīves un vecāku sargājošā aizsega, Arabella pamazām pārveidojas no kaprīzas jaunkundzes par atbildīgu sievieti.

Elizabeth Haran “Stars in the Southern Sky”

51K0QYQI7rL

1954.gads. Jaunā Estella Lavforda uzzina, ka ir gaidībās un steidz to pavēstīt savam vīram, taču pārsteigums gaida viņu pašu – vīram ir attiecības ar Estellas māsīcu, turklāt viņš ir izputināts un tas nozīmē, ka Estellai nav ne vīra, ne māju, ne arī līdzšinējās dzīves ērtību. Krustmātes mudināta, viņa pārceļas uz nekad neiepazītā, nesen mirušā tēva dzīvesvietu – mikroskopisku pilsētiņu Austrālijas nekurienē ar trīspadsmit iedzīvotājiem, un sāk strādāt par veterinārārsti. Estella slēpj no vietējiem gan savu identitāti, gan gaidāmo bērnu, jo sastopas ar dziļu neuzticību, stereotipiem un pavisam citiem dzīves uzskatiem. Viņa pamazām iemīl ne tikai versmaino kontinentu, bet arī ļaudis, kuri spiesti izdzīvot šajos skarbajos, nemīlīgajos apstākļos, kad lietus nolīst labi ja reizi gadā, kad duša un tīras, nepieputējušas mēbeles ir neiedomājams luksuss un izdzīvošana atkarīga no līdzcilvēku atbalsta. Aizraujošs vasaras romāns par labāko, ko spēj dot negaidītas dzīves pārmaiņas – apziņu, ka viss, kas notiek, notiek uz labu!

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.