KĀDU GRĀMATU DĀVINĀT ABSOLVENTAM

kādu grāmatu dāvināt absolventam

Tā kā esmu, kā man gribētos domāt, nopietnas izvēles priekšā, apsvēru padalīties ar saviem ieteikumiem arī bloga lasītāju vidū. Mans uzdevums jebšu misija ir – atrast dāvanu absolventam. Un tā kā es negrasos dāvināt dāvanu kartes vai skaidru naudu, mana izvēle ir apstājusies pie tā, kas man pašai tuvs, un tās ir grāmatas. Jo es ticu, ka ikvienam var atrast piemērotu lasāmvielu, pat ja cilvēks ikdienā neaizraujas ar lasīšanu. Protams – nezinot cilvēka gaumi, uztrāpīt grāmatu jaunkundzei ap 16 vai jaunietim ap 18 ir teju neiespējamā misija. Ir visai naivi cerēt, ka pusaudzis uzreiz aizrausies ar dāvanu un to tiešām izlasīs, jo pēc izlaiduma visas mācību lietas, arī lasāmās tiek nomesta stūrī patālāk no acīm un visi metas baudīt vasaras priekus un sajūtas, taču ticu, ka pienāks laiks arī lasīšanai. Dažas savos izlaidumos saņemtās grāmatas es novērtēju un atceros vēl šodien.

Kā potenciālās dāvanas es neapskatīšu tādas tradicionālās izvēles kā Ekziperī „Mazais princis”,  Ziedoņa „Epifānijas” vai tml. Šīs grāmatas arī ir vērtība, taču tāda izvēle būtu pārāk acīmredzama un viegla.

Šis saraksts var noderēt ne tikai pamatskolas, vidusskolas beidzējiem, bet arī studentiem un vispār jebkurā dāvināšanas gadījumā. Noteikti nepretendēju, ka mani ieteikumi atbildīs konkrētu cilvēku gaumei, bet vismaz dāvinātājs var gūt ieskatu, ko meklēt tālāk. 

Kritiskās domāšanas veicināšanai

kādu grāmatu dāvināt absolventam

Alans Veismans PASAULE BEZ MUMS

Labs palīgs lielākai izpratnei par to, kā mēs dzīvojam šobrīd un kas būtu jāmaina, lai saglabātu veselīgu sevi un veselu planētu, turklāt tā ir bagātīgs un vērtīgs izziņas avots un iemesls parakties dziļāk par tēmām, kuras ikdienā pat nepamanām. Autora doma ir parādīt, kā pasaule turpinātu eksistēt bez cilvēka līdzdalības. Nav šaubu, ka gadsimtu gaitā cilvēks ir pratis ielīst gandrīz ikvienā pasaules stūrītī, sabūvējis grandiozas celtnes, izmainījis veselas ekosistēmas un izveidojis atkritumu kalnus, kas vēl daudzus desmitus tūkstošu gadu paliks kā liecība par cilvēces nebeidzamo, mantkārīgo dzīšanos pēc absurdām ērtībām, plastmasas mantām un luksusa dzīvesveida uz vides rēķina ATSAUKSME

Kam patiks? Zinātkāriem, pētnieciskiem prātiem, kam nav vienaldzīga pasaule, kurā dzīvojam.

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Nikolass Mirzojevs KĀ RAUDZĪTIES UZ PASAULI

Jāņa Rozes izdevniecības mājaslapā par šo darbu teikts: “Pēdējās desmitgadēs cilvēce ir pieredzējusi īstu vizuālo iespaidu eksploziju – mūsu dzīvi arvien vairāk piepilda dažādu izmēru ekrāni. Google Images, Instagram, Pinterest, videospēles, mākslas instalācijas… šī attēlu biežņa ir vienlaikus mulsinoša, atbrīvojoša un biedējoša, jo vērot jauno kultūras vizualitāti nebūt nav tas pats, kas to saprast. Šīs grāmatas nolūks ir ar piemēriem no mākslas, kultūras teorijas un mūsu ikdienas sniegt zinātkāriem nespeciālistiem pārskatu par to, kā vizuālie materiāli veido un iespaido mūsu dzīvi.” Vērtīgs darbs, taču prasa rūpīgu iedziļināšanos, jo satur daudz svešvārdu un prasmīgi  savērptu idiomu.

Kam patiks? Tiem, kuriem patīk analizēt apkārtnotiekošo, izzināt pasauli un saprast parādību cēloņus.

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Bens Goldeikrs „SLIKTĀ ZINĀTNE”. Provokatīva un lieliska grāmata par to, kāpēc nedrīkst ticēt visam, ko par zinātniskiem pētījumiem, uzturu, kosmētiku un zālēm raksta plašsaziņas līdzekļi, ko vēsta reklāmas un gudri, baltos halātos tērpti tā saucamie zinātnes speciālisti. Lieliska, lieliska grāmata, kas mani iemācīja neticēt visādām baumām, pašai pārbaudīt faktus un meklēt pētījumus par populāriem mītiem. ATSAUKSME

Kam patiks? Der izlasīt visiem.

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Nučo Ordine NELIETDERĪGĀ LIETDERĪGUMS

Šajā spožajā un oriģinālajā darbā itāļu filosofs un renesanses pētnieks Nučo Ordine pievērš uzmanību nelietderīgā lietderīgumam un lietderīgā nelietderīgumam. Izmantojot diženu filosofu citātus un izcilu rakstnieku pārdomas, autors uzskatāmi parāda, kā apsēstība ar lietderīguma kultu un peļņu noplicina garu un apdraud ne tikai skolas un universitātes, mākslu un radošumu, bet arī būtiskākās cilvēces pamatvērtības – cilvēcisko pašcieņu, mīlestību un patiesību. Par šo grāmatu uzzināju, žurnālā izlasot interviju ar autoru un viņa personība un domāšanas virzieni mani ieintriģēja.

VAIRĀK- https://www.satori.lv/book/nelietderiga-lietderigums 

Kam patiks? Cilvēkiem, kuri aizraujas ar kultūru, mākslu, klasiskām vērtībām un filozofiju, bet noderīgi būtu izlasīt arī tiem, kuri sapņo par turību un šikām mantiņām.

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Deivids Kērkpatriks FACEBOOK EFEKTS

Pētniecisks darbs par pasaules lielāko sociālo platformu un grandiozo kompāniju Facebook, kas, līdzīgi kā daudzi citi mūsdienu slavenie zīmoli (Microsoft, Apple) izauklēti pazīstamu universitāšu kopmītņu istabās. Vērienīgs stāsts ne tikai par Facebook  attīstību, bet arī to, cik dziļi tas jau ienācis mūsu dzīvēs un apziņā un kas mums būtu jāzina, lai ne;lautu ar sevi manipulēt.    ATSAUKSME

Kam patiks? Vajadzētu izlasīt visiem, jo tas ir labs zināšanu avots par to, cik maz privātuma mums palicis, kolīdz esam sākuši izmantot Facebook.

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Romantiskām dvēselēm

kādu grāmatu dāvināt absolventam

Gabriela Zevina „Grāmatnieks, kurš atrada dzīvi”. Šis romāns ir īsta medusmaize kaislīgiem, aizrautīgiem lasītājiem, jo tas vēsta par dzīvi starp grāmatām un to, cik ļoti grāmatu pasaule spēj vienot cilvēkus. Stāsts par dzīves triecienu nogurdinātu grāmattirgotāju, kurš kādu dienu savā grāmatveikalā tiek pie dīvaina atraduma un no šī brīža, pašam to īsti negaidot, viņa dzīve mainās un iegūst patiesu jēgu. Grāmata spēj aizkustināt ar savu gaišumu un labestīgo noskaņu. ATSAUKSME

Kam patiks? Tiem, kuri vēlas aizkustinošu, mīļu stāstu bez vardarbības un pasaules nejēdzībām.

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Lorena Olivera PIRMS ES KRĪTU

Šo darbu es izlasīju jau pirms laba laika, bet nav izslēgts, ka izlasītu vēl reizi, jo man patika savērptais sižets, intriga un romāna sniegtais vēstījums. Stāsts ir par Samantu Kingstoni. Viņai ir viss: stilīgākais puisis visā pilsētā, trīs superīgas draudzenes un pats labākais, ko piedāvā Tomasa Džefersona vidusskola, sākot ar foršāko galdiņu skolas kafejnīcā un beidzot ar ērtāko vietu autostāvvietā. Ir piektdiena, 12. februāris, un tai jābūt vienkārši kārtējai dienai Semas lieliskajā dzīvē. Taču tā izrādās pēdējā. Tad viņai tiek dota otra iespēja. Patiesībā – septiņas. Veselu nedēļu atkal un atkal izdzīvojot savas dzīves pēdējo dienu, Sema atšķetina noslēpumu, kas apvij viņas nāvi, un atklāj, cik vērtīgs patiesībā ir tas, ko viņa var zaudēt. (grāmatas anotācija no izdevniecības “Zvaigzne ABC” mājaslapas)

Kam patiks? Varētu patikt visiem, kuriem nav iebildumu lasīt par tīņu problēmām un dzīves sniegtajām mācībstundām.

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Erlings Kagge KLUSUMS TROKŠŅA LAIKMETĀ

Viņš meklēja ilgi, līdz beidzot to atrada. Erlings Kagge ir norvēģu pētnieks, kurš, balstoties uz savu pieredzi, pārdomām un dažādu autoru citātiem, ir veltījis mūsdienu lasītājam vienu no retajām grāmatām, kas runā par klusumu un tā daudzajām izpausmēm. Izbaudīt klusuma mirkļus nozīmē atskaldīt no sevis lieko, ko esam sev apkārt radījuši un kura ielenkumā dzīvojam ikdienā – skaņas, troksni, burzmu, nemitīgas domas un stresu. Man patīk tas, kā autors definē klusumu – arī kā klātesamības sajūtu, atbrīvošanas no tehnoloģiju un mobilo telefonu atkarības, iešanu dabā, ceļošanu, uzmanīgu ieklausīšanos sarunubiedrā, iekšēju līdzsvaru starp pagātni un nākotni, tagadnes izbaudīšanu, prieka sajūtas radīšanu. Šī grāmata ir jāizlasa, lai beidzot noslēgtu pamieru ar sevi un spētu apbalvot sevi ar dārgāko dāvanu, kas pieejama mūsdienu cilvēkam – klusumu. Atsauksme šeit.

Kam patiks? Klusiem, introvertiem cilvēkiem ar labu gaumi un filozofiskām nosliecēm.

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Panākumu atslēga

kādu grāmatu dāvināt absolventam

Zoldnera izdevniecība

Mans atklājums ir Zoldnera izdevniecība, kura izdod eleganti noformētas  “Sveicamgrāmatas”. Vāki tiešām ir izsmalcināti, to izgatavošanā izmanto tādas  tehnoloģijas kā zelta folijspiede un reljefspiedums. Sveicamgrāmatu noformējumā izmantoti Leonardo da Vinči zīmējumi, un, kas vēl jo īpaši, tā tiek drukātas uz papīra, ko sertificējusi Mežu uzraudzības padome – Forest Stewardship Council (FSC). FSC sertifikāts apliecina, ka mežs, no kura nāk koksne papīra izgatavošanai, tiek apsaimniekots videi draudzīgi, sociāli taisnīgi un ekonomiski izdevīgi, nodrošinot meža vērtības, resursu un ekoloģisko funkciju saglabāšanu un palielināšanu nākotnē.

Visas grāmatas atrodamas šeit: http://www.idejugramata.lv/ 

Te izceļu tikai dažas:

  • Stīvens Presfīlds CĪŅA PAR RADOŠUMU: Kā pārvarēt iekšējās barjeras un atbrīvot radošo potenciālu.
  • Džons Maksvels, DOMĀ KĀ VEIKSMINIEKS: Ļoti veiksmīgu cilvēku 11 domāšanas paradumi
  • Endrū Metjūss SEKO SAVAI SIRDSBALSIJ: Dzīvo un strādā ar mērķapziņu
kādu grāmatu dāvināt absolventam

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Pols Heringtons DOMU SPĒKS JAUNIEŠIEM

Pati esmu saņēmusi dāvanā Pola Heringtona grāmatu “Noslēpums. Domu spēks jauniešiem” un man tā tiešām šķita noderīga. Ļoti iedvesmojoša, pacilājoša un sniedz tādu patīkamu apziņu par savu domu ietekmi uz iekšējo un ārējo pasauli.

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Ogs Mandino PANĀKUMU UNIVERSITĀTE

Neesmu lasījusi, bet pašķirstot šķiet, ka grāmata satur daudz noderīgas informācijas un neuzbāzīgi sniegtu padomu, kā rast sevī drosmi, kā pelnīt, kā uzveikt neveiksmes un kā plānot savu dzīvi. Ja jaunieti nenobiedēs vārds  “Universitāte” grāmatas nosaukumā, tad noteikti arī šī būs lieliska velte.

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Dižu personību spēks

kādu grāmatu dāvināt absolventam

Ja kādam šķiet, ka apdāvināmais novērtēs plašāk pazīstamu uzņēmēju pieredzi, nevis bezpersonisku, šablonisku padomu grāmatas, tad noderēs kāda no šīm:

Fils Naits APAVU VĪRS

Fascinējošs un trauksmais ir bijis Nike dibinātāja ceļš. Gadiem ilgi cīnoties ar naudas trūkumu, tiesām, konkurentu viltībām, apavu kvalitātes problēmām, žurnālistu sižetiem par nodarbinātības jautājumiem, tam visam cauri izkristalizējas Fila atziņa, ka neapšaubāmi visu viņa dzīves ceļu ietekmējusi veiksme un kāds atjautīgs augstāks spēks, bez kā Nikenepastāvētu. Izšķirošajos brīžos, uzņēmumam esot bankrota malā, ikreiz ir pavērusies neticama iespēja turpināt iesākto, kļūstot vēl spēcīgākiem. ATSAUKSME

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Valters Aizaksons STĪVS DŽOBSS

Šis biezumbiezais memuārķieģelis ir tā vērts, lai to izlasītu. Lai gan grāmata ir šķietami pārpildīta ar tehnoloģiska rakstura informāciju, nonākot tuvu beigām, kļuva žēl, ka jābeidzas  vienam no aizraujošākajiem ceļojumiem grāmatu pasaulē.  Apple – tas ir vesels stāsts par uzņēmumu, kas radies aizrautīga tehnoloģiju entuziasta piemājas garāžā un izpleties līdz miljardu kompānijas apmēriem, tas ir stāsts par personālo datoru un mūzikas atskaņošanas ierīču industrijas attīstības vēsturi. Tas ir stāsts  par patiesu vēlmi lauzt stereotipus un atstāt nospiedumu Visumā. Un, visbeidzot –  tas ir stāsts par Stīvu Džobsu  – cilvēku, kas izmainīja pasauli. ATSAUKSME

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Ar iedvesmu ceļot

kādu grāmatu dāvināt absolventam

Jauniešus ir jāmudina ceļot. Varbūt skan banāli, bet ceļošana tiešām un pavisam noteikti maina priekšstatu par pasauli un paplašina domāšanas mērogus. Ceļošana iemāca nebaidīties no nezināmā, tā palīdz atrast savu vietu pasaulē un apzināties, ka viss ir iespējams. Kā iedvesmu doties piedzīvojumā iesaku:

Laine Pērse AR STOPIEM APKĀRT PASAULEI

Laine un Arturs savu ceļojumu uzsāka 2015.gada oktobrī ar lidojumu no Stokholmas uz Ņujorku un ar šo brīdi sākas lielā pasaules iepazīšanas tūre, kuru abi izdomāja īstenot pirms kāzām kā savu kāzu ceļojumu. Iepriekšējā pieredze? Stopēšana Baltijas valstīs un ERASMUS programmas apmaiņas studijas un darbs ārzemēs. Ar mugursomu plecos, atvērtu sirdi un smaidu sejā abi jaunieši dodas pretī nezināmajam, iedrošinot sevi uzticēties iekšējai sajūtai, nepaļauties uz stereotipiem, klausīties cilvēku stāstos un iepazīt pasauli visā tās daudzveidīgumā un krāšņumā. ATSAUKSME

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Gints Barkovskis OKEĀNA SAVIĻŅOTIE

Bijušais žurnālists Gints Barkovskis un pasaules apceļotājs Kārlis Bardelis dodas galvu reibinošā ekspedīcijā pāri Atlantijas okeānam, lai airu laivā bez motora, bez burām, bez pavadošā kutera 142 dienās un naktīs, laužoties cauri sānu viļņiem, virpuļstraumēm un pretvējam, ar lauztām ribām, bet laimīgi noairētu 8297 kilometrus no Namībijas līdz Brazīlijai un kļūtu par pasaulē pirmo airēšanas komandu, kas šķērsojusi Dienvidatlantiju. Jā, tas ir tieši tik neprātīgi, cik izklausās.

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Šerila Streida MEŽONE

Divdesmit sešus gadus vecā Šerila Streida smagi pārdzīvo mātes pāragro, vēža izraisīto nāvi un savas vainas dēļ izjukušo laulību. Ieslīgusi brīvo attiecību un narkotiku valgos, viņa nespēj sakārtot savu dzīvi, līdz nejauši veikalā pamana ceļvedi par Klusā okeāna piekrastes kalnu taku. Domas par taku pamazām pārtop pārliecībā, ka avantūristiskais pārgājiens palīdzēs rast ceļu atpakaļ pie sevis pašas un sadziedēt savu saplosīto būtību. Absolūti fiziski nesagatavota, tomēr apņēmības pilna Šerila uzsāk pārgājienu pa vienu no skaistākajiem dabas apvidiem Amerikā, stiepjot smagi piekrautu mugursomu, ko nodēvē par Monstru, paciešot noberztas kājas, skaitīdama nokritušos kāju nagus un nepadodamās mežonīgas svelmes,  ledaina aukstuma, klaburčūsku un baiļu priekšā. ATSAUKSME

Ja arī Tu zini kādu ieteikšanas vērtu grāmatu dāvināšanai, uzraksti par to komentārā, vai arī padalies ar savu pieredzi saistībā ar izlaidumos saņemtajām grāmatām!

2 Comments

    1. Paldies par ieteikumu, palasīju aprakstu par filmu, jebkurā gadījumā tā nenoliedz lielo Apple ietekmi uz mūsdienu tehnoloģiju attīstību un par to vēsta arī grāmata. Kas tam visam ir bijis apakšā, kādas metodes un mahinācijas, to vairs apspriest laikam jēgas nav.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.