ŠARLOTE LINKA “IZVĒLE”

šarlote linka izvēle

Brīnumainā veidā izbēgusi no saviem nolaupītājiem, jauna meitene Selīna izkļūst brīvībā un izgaist no redzesloka, paķērusi sev līdzi pierādījumus par cilvēku tirdzniecības lielajiem mērogiem Austrumeiropas nabadzīgajās valstīs. Šis gadījums ir tikai sākums nežēlīgai skepkavību sērijai, kas šķietami nesaistītas notiek ar cilvēkiem, kuri pagadījušies ceļā varenai mašinērijai, kas gūst peļņu no jaunu meiteņu paverdzināšanas.

Tajā pašā laikā Simons, prātodams par savu neizdevušos dzīvi un attiecībām, pastaigas laikā Francijas dienvidos izglābj nosalušu un pārbijušos jaunu meiteni Natāliju, kurai acīmredzot nācies piedzīvot ko briesmīgu. Piedāvādams meitenei pajumti un palīdzību, Simons nenojauš, ka ar šo izvēli viņš riskē zaudēt dārgāko, kas viņam pieder, un dzīve nekad vairs nebūs tāda kā agrāk.

Šarlotes Linkas jaunākais tulkotais psiholoģiskais trilleris “Izvēle” aizved lasītāju gan uz turīgo Provansu, gan sniegotiem un nomaļiem Bulgārijas mežiem, gan ieved varoņu psiholoģisko traumu skartajos prātos, vedinot saprast, kāpēc cilvēki rīkojas tā, kā viņi rīkojas un kas tam par iemeslu.

Galvenie varoņi, sevišķi Simons, atstāj nedaudz klišejišku iespaidu, ko spēj glābt vien Linkas talants iezīmēt tēlu raksturus un rīcības motīvus tik specifiski un detalizēti, ka notiekošais šķiet pašsaprotams. Pateicoties tēva uzliktajiem augstajiem standartiem un baidoties iebilst, Simons uzaudzis par nevarīgu mīkstčauli, ar kuru visi izrīkojas kā ienāk prātā. Natālija, bērnību pavadījusi dzērājas mātes paspārnē un atstāta bez uzraudzības, pārprot mīlestības nozīmi un nolemj sevi necienīga un egoistiska vīrieša uzmanībai.   Kirils mēģina glābt ģimeni un piecus bērnus no bada un nabadzības, tāpēc izmanto drauga piedāvāto iespēju nodrošināt savai vecākajai meitai labāku dzīvi, strādājot par modeli, tomēr vai viss ir tā, kā izskatās?

Intriga pieaug ar katru nākamo nodaļu, policijai mēģinot atšķetināt cilvēku tirdzniecības  tīklojumu un atrast atbildīgos par izpostītajām dzīvēm. Lai gan vainīgie  gandrīz no paša sākuma jau ir zināmi, tomēr tuvojoties noslēgumam, kļūst nojaušams, ka gaidāmi vēl vairāki pārsteidzoši atklājumi un beigas nav paredzamas. Satraukumā šķirot lapu pēc lapas, grāmatas otrā pusē kļūst neiespējami nedomāt par tālākajiem notikumiem, un mierīgi aiziet gulēt, neizlasot vēl vienu lappusi (tikai vienu, protams!). Man patīk tas, ka savos darbos Linka vienmēr dod priekšroku smagām mūsdienu sabiedrības tēmām, par kurām ikdienā mēs dzirdam vien pa retam, bet kas tomēr pastāv.

Atsauksmes par citiem romāniem:

Pielūdzējs ar dunci

Kārtējais lieliskais kriminālromāns: Šarlote Linka “Pieviltā”

Lapsas ielejas baisais noslēpums

Cietsirdīgās spēles

Mans pēdējo gadu labākais atklājums – ŠARLOTE LINKA

Cilvēku tirdzniecība, īpaši sieviešu tirdzniecība, pasaulē tiek uzskatīta par otro ienesīgāko kriminālo biznesu pēc narkotiku tirdzniecības. Sociālā atstumtība un ekonomiskā migrācija, meklējot labāku dzīvi turīgākās valstīs, ir galvenie cilvēku tirdzniecību veicinošie faktori. Un tā nav tikai tukša muldēšana. Vairums upuru ir jaunas sievietes, kuras individuāli pircēji, suteneri un cilvēku tirgotāji vervē, transportē, pārdod un izmanto seksuālas ekspluatācijas, piespiedu darba un fiktīvo laulību slēgšanas nolūkos. Sievietes nonāk nekontrolētas vardarbības situācijā, netiek ievērotas viņu cilvēktiesības, tādējādi kļūstot par upuriem jeb preci, kas nes milzu peļņu organizētās noziedzības grupām. Oficiālā Starptautiskās darbaspēka organizācijas (International Labour Organisation) statistika par 2017.gadu rāda, ka aptuveni 24 miljoni cilvēku ir iesaistīti mūsdienu verdzības sistēmā – 16 miljoni tiek nodarbināti piespiedu darbā, 19 % – seksuālo pakalpojumu sniegšanai. Kopā vairāk kā 5 miljoni no upuriem ir bērni līdz 18 gadu vecumam, kas ir vēl jo šausminošāks fakts (Avots: https://www.humanrightsfirst.org/resource/human-trafficking-numbers ).

Lapa par cilvēku tirdzniecību Latvijā un pasaulē: http://www.cilvektirdznieciba.lv/

Grāmata saņemta no apgāda “Zvaigzne ABC”, no vācu valodas tulkojusi Inese Miesniece. Viedokli par blogā apskatītajām grāmatām nekādos apstākļos neietekmē sadarbība ar izdevniecībām.

5 Comments

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.