VOLLĒBENS “KOKU SLEPENĀ DZĪVE”

Dabas mīļotājiem un tiem, kuri labprāt izbauda pastaigas mežos, varētu patikt nesen izdotā apgāda “Zvaigzne ABC” grāmata “KOKU SLEPENĀ DZĪVE”, kurā Eifelas apgabala Vācijā mežzinis Pēteris Vollēbens apkopojis daudzu gadu novērojumus saistībā ar pārsteidzošiem atklājumiem koku pasaulē.

Atšķirībā no vairuma amata brāļu, Vollēbens savā mežniecībā ir ieviesis videi draudzīgākas un dabu saudzējošākas metodes koku kopšanā, neizmantojot smago meža tehniku un ķīmiskos līdzekļus, kā arī neveicot kailcirtes. Paralēli tiešajiem pienākumiem, mežzinis savās ekskursijās arī iepazīstina sabiedrību ar koku savdabīgo pasauli un brīnumiem, ko katrs no mums var ieraudzīt pastaigā pa mežu. Vollēbens vedina lasītāju sajust īpašo mieru, ko sniedz dabas klātbūtne un uzzināt daudzus interesantus faktus, piemēram, to, kā koki rīkojas, lai novērstu savu bojāeju, kā dzīvo un jūtas pilsētu koki,  kā tie izmanto saziņas tīklu zem zemes, ko veido sakņu un sēņu tīklojums, kas palīdz kokiem sadarboties barības trūkuma gadījumā, atvairīt kaitēkļu uzbrukumus un nodot ziņas par apkārtējiem apstākļiem un to pārmaiņām.

Šī grāmata ir kā aizraujoša bioloģijas stunda, kurā autors saprotamā valodā izskaidro dabas norises mežā, par kurām neesam pat iedomājušies vai uztveram kā pašsaprotamu. Aprakstot kokus kā dzīvas būtnes, kuri spēj sazināties, apmainīties ar informāciju, rūpēties par atvasēm, ciest un izjust sāpes, autors ļauj lasītājam ar vienu aci ielūkoties apbrīnas vērtajā koku pasaulē.

Kad mēs nonākam meža valstībā un staigājam pa sūnu paklāju, ar acīm pārskriedami pāri koku rindām, mētru puduriem, nokritušiem stumbriem, sēņu saimītēm un pērnajām lapām, kas vietām klāj zemi zem kājām, parasti neaizdomājamies, ka esam iekļuvuši īstā miniatūrā pasaulē ar saviem noteikumiem, ar hierarhiju un vienotu pazemes /virszemes sistēmu, kas funkcionē tā, lai mežs pastāvētu ilgstoši kā vesels, dzīvs, elpojošs kopums, kurā katrai meža sugai ir savs pienākums un sava daļa atbildības. Nav jālasa pasakas, lai nokļūtu brīnumu valstībā, reizēm atliek tikai atcerēties, ka arī pati pasaule ir kā brīnums, par kuru nevajag pārstāt sajūsmināties.

Grāmata noderēs arī skolēniem, jo tā saprotamā valodā izskaidro bioloģijas stundu tēmas par vielu transportu kokos, vairošanos u.c.

Grāmata saņemta no izdevniecības “Zvaigzne ABC”, no vācu valodas tulkojusi Aija Jakoviča. Viedokli par blogā apskatītajām grāmatām nekādos apstākļos neietekmē sadarbība ar izdevniecībām.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.