HYGGE GRĀMATA: 10 IETEIKUMI LABSAJŪTAS RADĪŠANAI ZIEMĀ

hygge dāņu laimes kocepts meiks vikings

Kā liecina neskaitāmas aptaujas un dažādi pētījumi, dāņi ir vislaimīgākā tauta pasaulē. Iemesls tam ir pavisam vienkāršs – hygge. Šāds jēdziens pastāv arī citās valodās, tomēr dāņi to ir padarījuši par savu labsajūtas formulu, par ikdienas sastāvdaļu un savu laimīgo sajūtu avotu. 

Hygge tulkojumā skan apmēram šādi: mierpilns, patīkami pavadīts laiks ar sev tuviem cilvēkiem, pilnīgi bez stresa vai steigas, visbiežāk šo laiku izbaudot kopā ar labu ēdienu un karstiem dzērieniem, omulīgām sarunām un sveču gaismu.

Grāmatas autors Meiks Vikings ir ļoti savdabīgas iestādes vadītājs – viņš vada Kopenhāgenas Laimes pētījumu institūtu (gandrīz kā no pasaku grāmatu pasaules, vai ne?). Mazās esejās Meiks sniedz piemērus tam, kā arī savā dzīvē iesviest hygge, lai baudītu mieru, relaksāciju un atbrīvošanos no steigas un kāpinātu labsajūtas līmeni. Protams, ka savā mazajā hygge grāmatiņā autors nepasaka neko fundamentāli jaunu, tās visas ir zināmas lietas, ko arī mēs laiku pa laikam īstenojam, tomēr vai pietiekami bieži?

Hyyge ir kopābūšana ar sev mīļiem un tuviem cilvēkiem, tā ir pilnīga bezstresa apstākļu radīšana, mirkļa izbaudīšana. Dāņi ir apsēsti ar hygge. Ja kādā kopābūšanas pasākumā ar tuviniekiem nav hygge atmosfēras, var teikt, pasākums ir izgāzies.

hygge dāņu laimes kocepts meiks vikings

Dāņiem hygge noskaņu palīdz radīt sveces, karsti dzērieni, kūkas, daudz kūku, siltas segas, gardas, vienkāršas maltītes gatavošana kopā ar draugiem vai ģimeni, kopīgas sarunas pie vīna vai kakao un kamīna, grilēšana vasarā, interjers no koka un dabiskiem materiāliem, siltas vilnas zeķes, mierpilna atmosfēra, piezemēts apgaismojums, lampiņu virtenes, Ziemassvētki, mierīga mūzika. Hygge ir viss praktiskais un vienkāršais, bez samākslotības un izrādīšanās. Hygge ir vienlīdzība un harmonija, pateicība par to, kas mums ir. Hygge ir sarunas bez nemitīgas lūrēšanas mobilajos telefonos, atslēgšanās no visa, kas var izraisīt stresu vai satraukumu.

Var jau teikt, ka dāņiem ir visas iespējas būt laimīgākiem par citām tautām, jo viņi ir turīgi, viņiem ir īsāks darba laiks, apmaksāta augtsskolas izglītība un daudz vairāk brīvā laika nekā citu Eiropas valstu iedzīvotājiem, tomēr brīdī, kad ir apmierinātas pamatvajadzības pēc siltuma, ēdiena, drošības un pajumtes, cilvēka laimes līmeni nosaka tādi faktori kā sociālais atbalsts (vai cilvēkam tuvāko lokā ir kāds uz ko paļauties nebaltās dienās?) un pareizais līdzsvars starp darbu un atpūtu, kas ļauj cilvēkam veltīt laiku ģimenei un draugiem. Saskaņā ar Laimes institūta pētījumiem vissvarīgākās ir attiecības ar mīļajiem cilvēkiem. Tas ir pamatā arī hygge.

Taču hygge var piedzīvot arī vienatnē, ieritinoties pie krāsns ar labu grāmatu, vērojot krītam sniegpārslas pa logu, malkojot kakao, pastaigājoties sniegotā mežā ar suni vai nesteidzīgi lasot puķes vasaras pļavā utml.

Iedvesmojoties no dāņiem, apkopoju 10 veidus, kā justies mazliet hyggeligt šajā ziemā:

1.Vakariņas draugu lokā

Viens no burvīgākajiem pasākumiem, ko mēs ar draugiem īstenojām, bija Gandrīz ideālas vakariņas mūsu lokā. Katrs pāris izlozēja ēdienu, ko gatavos, un visi satikāmies baudīt viens otra sabiedrību un interesantu maltīti viena vakara garumā ar sarunām, spēlēm un mirkļa izbaudīšanu. Nevajag neko ekstravagantu, vienkārši satiecieties un kopīgi rosoties, radiet sev skaistas atmiņas un sajūtas.

Vienlīdzība ir būtiska omulības sastāvdaļa – šī iezīme dziļi iesakņojusies dāņu kultūrā – un izpaužas arī kā pilnīgi visu cilvēku iesaistīšanās darbos, lai vakars būtu izdevies. 

2. Uzrakstīt kādam vēstuli

Ja jums ir kāds cilvēks, par kuru šad un tad iedomājaties, kā, nez, viņam iet, saņemieties un uzrakstiet šim cilvēkam, vai tas būtu studiju biedrs vai sens draugs. Varbūt sarunāsiet tikšanos vai vienkārši papļāpāsiet par dzīvi, taču šī sajūta noteikti būs hygge. Lieciet citiem zināt, ka jūs par viņiem domājiet, tas būs tā vērts.

3. Jauks filmu vakars

Starp visiem kopīgi pavadītajiem mirkļiem ar manu mammu es spilgti atceros vienu vakaru manā bērnībā – mēs kopīgi skatījāmies filmu, ieritinājušās segās, smējāmies, jokojāmies un ēdām cīsiņus. Es neatceros filmu, itin nemaz, bet gan mirkli kā tādu – to vienkāršo, harmonisko, skaisto kopābūšanas brīdi, ko netraucēja itin nekas. Manās acīs šīm atmiņām ir nenosakāma vērtība. Radiet sev šādas atmiņas, sasauciet draugus vai ģimeni uz kopīgu vakaru ar kādu neitrālu ģimenes filmu, sagatavojiet vienkāršas uzkodas, karstus dzērienus un esiet kopā. Nesen mierpilnā sestdienas vakarā noskatījāmies filmu “Mēs nopirkām zoodārzu” – derēs šādiem vakariem. Un filma jau nav galvenais.

4. Labsajūtas stūrītis mājoklī

Hygge stūrītis mājoklī ir vieta, kur atslābt un iekārtoties, lai baudītu labsajūtu, lasītu labu grāmatu, rakstītu dienasgrāmatu, klausītos harmonisku mūziku vai ieklausītos klusumā. Bez ekrāniem, bez mobilajiem. Būt ar sevi savā esības mirklī. Sadegt apkārt sveces, satīties segās, ieritināties ērti un bez rūpēm. Ļaut sev atvilkt elpu un atgūties no straujās pasaules. Ja vēl līdzās ir pašgatavots našķis (piemēram, šie brauniji) un fonā skan ziemīga mūzika, tā jau ir idille.

Ar koku vien nepietiek. Dāņi jūt nepieciešamību ienest mājā visu mežu.

5. Laba grāmata

Ne visiem patīk lasīt grāmatas, tāpēc tikpat labi šeit iederās arī žurnāli vai filma. Bet skaidrs, ka ziemas mēnešos ir iespējams daudz vairāk laika veltīt saviem vaļaspriekiem, piemēram, literatūrai, nekā vasarā. Izlasiet vismaz vienu grāmatu no tām, kuras jau sen gaida savu kārtu grāmatplauktā.

6. Omulīgs vakars pirtī vai ūdens atpūtas kompleksā

Ir auksta janvāra nakts. Apsarmojusī zeme spīguļo mēnesgaismā itin kā zvaigžņu simti būtu nobiruši no debesīm.  Ir sajūta, ka salta, dzeloša tumsa ieskauj visu pastāvošo un vienīgo skaņu rada soļi, kas kraukšķina sasalušo zāli.  Nekas nav omulīgāks, kā ziemas vakarā lēnītēm čāpot uz vienīgo siltuma un gaismas avotu Visumā – uz pirtiņu, kuras logā deg aicinoša gaismiņa, vēstot par omulību un mājīgumu. Ja nav pirts, ir baseini un spa centri. Tā sajūta pēc ūdens prieku baudīšanas ziemā tomēr ir citādāka nekā vasarā – tāda omulīgāka.

Neizskatīgu vilnas zeķu pārī nav nekā izsmalcināta, dārga vai grezna – un tā ir hygge uzbūves galvenā iezīme. 

7. Ziemas prieki

Viens no labākajiem pasākumiem, kad hygge bija pārpārēm, notika kādā ziemā pirms vairākiem gadiem, kad Latvijā vēl bija īstas ziemas. Mēs ar draugiem nolēmām doties slēpot uz kādu no kalniem Madonas un Pļaviņu pusē. Sarūmējāmies busiņā un braucām izlūkot tuvākās trases. Pa ceļam vientulīgā meža ceļā satikām citus atpūtniekus, kuri ar savu transportu bija iestiguši un mēs jautrā noskaņā viņus itin ātri izvilkām. Mēs kritām sniegā un mētājāmies ar pikām. Tie, kas neslēpoja no kalna, dzēra karstu tēju no termosa un fotogrāfēja pārējos. Tā bija īsta ziemas baudīšana, tāpēc, ja gadās skaista, saulaina ziemas diena, paķeriet savējos un baudiet laiku kopā. Īstais hygge ir pēc pastaigas vai ziemā ārā pavadītas dienas, kad ar kūpošu krūzi rokās ieritināmies omulīgā stūrīti, lai papļāpātu, noskatītos labu filmu vai palasītu grāmatu.

8.Sveču apgaismojums

Sveces pilnīgi noteikti ir hygge sastāvdaļa, dāņi tās dedzina vairākas uzreiz, vismaz 5 vai vairāk. Nopērciet tā pavairāk sveču un pamēģiniet radīt skaistu, romantisku gaisotni savās mājās vakariņu laikā vai pie draugiem bez nekāda īpaša iemesla. Dzīve un kopābūšana jāsvin arī ikdienā.

Tā kā dāņiem patīk sveces, koka izstrādājumi un citi viegli uzliesmojoši priekšmeti,  nav brīnums, ka Kopenhāgena vairākas reizes ir nodegusi līdz pamatiem. 

9.Tradīciju ieviešana

Aizsāciet jaunu tradīciju kopā ar draugiem vai ģimeni. Tas var būt galda spēļu vakars katra mēneša trešajā piektdienā, kopīga vakariņošana utml. Nevis tradicionālā sēdēšana pie klāta galda dzimšanās dienās, bet izbrauciens dabā ar piknika grozu un ugunskuru (ziemā tas ir vēl jo omulīgāk). Laivu brauciens divas reizes gadā ar nakšņošanu upes krastā. Augusta vidū parasti ir perseīdu meteoru plūsmas, kad krītošās zvaigznes var novērot pat reizi minūtē. Te nu hygge momentam ir kur izpausties pilnā mērā. Kādu augusta nakti es sataisīju termokrūzēs siltu tēju, paķēru divas segas, vīru un devāmies uz Likteņdārzu vērot debesis. Tas bija burvīgs klātesamības mirklis, tieša saskare ar Visumu un savu esamību.  Jo vienkāršas un primitīvākas ir aktivitātes, jo tās ir vairāk hygge, vairāk omulīgākas.

10.Pateicība

Laimi ietekmē arī dzīve pateicībā. Hygge var palīdzēt justies pateicīgiem par ikdienišķo, izjust vairāk apmierinātības ik dienu, jo kopumā jau mums nebūtu par ko sūdzēties. Visas sīkās nebūšanas ir tikai sīkumi. Ja esam dzīvi, veseli, ja ar mums kopā ir ģimene un draugi, tad mēs varam justies laimīgi un atbrīvoti no jebkādām negācijām.  Katras dienas beigās pierakstiet vai vienkārši padomājiet par to, kuri no dienas notikumiem ir pateicības vērti. Hygge nozīmē arī palēnināt ikdienas gaitu, izbaudot vienkāršus mirkļus.

Labsajūta ir tagadne, prieks par pašreizējo brīdi un spēja to izmantot pēc iespējas labāk. 

2 Comments

  1. Paldies par iedvesmas devu 🙂 Hygge ir gaužām omulīgs koncepts – prieks, ka beidzot pie apvāršņa ir parādījies viens konkrēts vārds, kādā nosaukt šīs patīkamās sajūtas un atmosfēru.

  2. Mani šis koncepts nedaudz mulsina. Es nebūt neskatos uz hygge kā ko tādu, ko vēlētos izmēģināt. Pazīstu sevi pietiekoši labi, lai zinātu, kas man patīk un kas nē. Ja vecais apnicis, cenšos ieklausīties intuīcijā un kaut ko mainīt. Bet, lai es tāpēc uztvertu kaut kādus svešus dāņus, grāmatu varoņus, kur nav nemaz zināms, cik ļoti patiesi aprakstīti viņi ir, par kaut kādiem personīgās laimes meistariem? Nu, nē. Esmu drošs, ka pats savu personīgo laimi protu atrast ne sliktāk par viņiem. Kā konkrēti? Ļoti vienkārši. Es cenšos darīt lietas, kuras man patīk. Un cenšos nedarīt lietas, kuras man nepatīk.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.