Spriedze, fantāzija un humors: Lī Bardugo “Vārnu sešinieks”

lī bardugo vārnu sešinieks prometejs fantāzija

“Nē, viņa tā nedrīkst darīt!” iesaucos izlasot pēdējo lappusi tikko iznākušajai izdevniecības “Prometejs” grāmatai ar  nosaukumu “Vārnu sešinieks”, iztrūcinot visus mājiniekus ar savu vētraino reakciju un lamājot autori par trako noslēgumu. Pie šīs grāmatas tiku “uz aklo” un tā izrādījās neticami intriģējoša un sevī ievelkoša, tāda, kādu jau sen biju gaidījusi. 

Atverot pirmo vāku, mēs iepazīstamies ar pasaules karti, ko veido dažādas zemes, jūras un pilsētas. Ir neparastām spējām apveltītie grišas, kas apdzīvo Ravku, ir fjerdieši, kuri kā tādi svētie karotāji par savu mērķi izvirzījuši iznīcināt visu pārdabisko, ir zemiāņi un ir Kerča – neliela sala, kuras lielākajā pilsētā Keterdamā saplūst visu tautu pārstāvji. Šeit, Keterdamas šaurajās ieliņās un rosīgajās ostās, bagātajos tirgotāju namos un graustu rajonos, prieka mājās un šķībajos nameļos valda cilvēces mantkārība, zemiskums, izdzīvošanas kāre un dažādas nelietības, pavisam maz vietas atstājot godīgumam un labestībai. bagātāko pilsētas daļu pārvalda tirgotāji, savukārt nabadzīgākajos gaustu apvidos teritoriju savā starpā dala bandas, kas gūst ienākumus, izmantojot nelikumīgus paņēmienus – azartspēles, publiskos namus, krāpniecību un lētticīgu ļautiņu naivumu.

Fantāzijas pasaule ir nedaudz viduslaicīga, tomēr ar zināmiem sasniegumiem bruņojumā, fizikā un ķīmijā. Ja jums līdz ģībonim apnikuši young adult stila fantāzijas stāsti par jaunām meitenēm, kas salkani iemīlās pusdēmonos, eņģeļveidīgos puišos vai vampīros, tad metiet pie malas tās sēnalas un iepazīstieties ar Kazu Brekeru – jaunu noziedznieku, kas pārvalda vienu no Keterdamas bandām – Drazas. Velnišķīgi viltīgs, vienmēr soli priekšā pretiniekam, sarkastisks, ārēji nejūtīgs, skarbs un nevaldāms Kazs ir vadonis dzīves izstumtajiem un likteņa piesmietajiem pabērniem, kas veido Drazu bandu.

Kazs saņem vilinošāko  piedāvājumu, kāds vien iedomājams –  viņam jāielaužas Ledus galmā – vislabāk apsargātajā cietoksnī fantāzijas pasaulē un jānolaupa zinātnieks, kurš izgudrojis ļaundabīgu vielu.   Samaksa par šo darbiņu ir pasakaina. Kazs zina, ka viņam vajadzīgi sabiedrotie un savā komandā viņš sapulcē spējīgākos no izstumtajiem, ko pilsēta var piedāvāt. Visi kopā viņi ir Vārnu sešinieks – gatavi izaicinājumam un gatavi atgriezties no misijas, par kuru bīstamāku grūti iedomāties. Ja vien viņi viens otru nenogalinās.

Iedomājieties interesantāko spriedzes romānu, ko dzīvē esat lasījuši, pievienojiet tam fantāzijas pasaules smalko brīnumainību, viduslaiku skarbumu, kriminālpasaules nežēlību un cilvēces likteņos dominējošo nolemtību, ārišķības un dziņas, un jūs iegūsiet priekšstatu par šī romāna gaisotni.  Un visam pa vidu – spīdošs humors un cilvēciskas vērtības, kas dzimst misijā ar nezināmu iznākumu.

Nav jābaidās, ka šī grāmata liks garlaikoties, ja vien, protams, nav iebildumu pret žanru kā tādu. Galvenais uzsvars ir uz cilvēcisko attiecību sarežģījumiem, ko rada nodevība, naids pret svešādo, atriebība, likteņa triecienu sekas un cilvēku ļaunums. Lai arī es nojautu, kā viss varētu beigties, ik pa laikam autors izspēlē jaunu pavērsienu, kas atkal maina misijas virzību un nesola vieglas beigas nevienam. Reizēm uzvara līdzinās zaudējumam, un arī par to ir šis stāsts. Man ļoti patika šajā darbā ietvertās norādes uz būtiskiem eksistenciāliem jautājumiem par to, kā iespējams piedot pāridarījumu, kā sadzīvot ar traumu, ko tev nodara citi un kā, par spīti apstākļiem, saglabāt spēju uz labestību un mīlestību.

Kazs Brekers ir ārkārtīgi fascinējošs un īpatnējs varonis. Neticamā veidā spēlmaņa talants, ārējs skarbums un valdonība viņā apvienojas ar iekšējām bailēm un pašpārliecības trūkumu. Tas, ar kādu virtuozitāti viņš izkļūst no gandrīz jebkuras ķezas liek tikai brīnīties un aizgūtnēm lasīt tālāk. Par viņu varētu sarakstīt esejas. Jāatzīst, ka ne mazāk interesanti ir arī pārējie Vārnu sešinieka dalībnieki un visu gaitām gribas sekot līdzi.

Daudzviet romānā tiek pieminētas dažādas nelietības, ar ko ir saskārušies romāna varoņi, taču patīkami ir tas, ka autore viegli pāriet tām pāri, neiedziļinoties nepatīkamās detaļās, atstājot vietu cerībai un cilvēces labajām īpašībām, kas šad un tad arī izpaužas.

Šis darbs ir fantastiski labs un es ieteiktu to ikvienam, kas vēlas izjust īstu piedzīvojumu un beidzot pēc ilgiem laikiem atrast literārus tēlus, kas spēj likt pasmaidīt, just līdzi un satraukumā šķirt lappusi pēc lappuses.

Izdevniecība “Prometejs” kārtējo reizi ir palutinājusi lasītājus ar kvalitatīvu fantāzijas žanra literatūru, par ko gribas tikai un vienīgi priecāties un gaidīt sērijas otro un noslēdzošo daļu – Crooked Kingdom.

Jā, un ceru uz grāmatas ekranizāciju, jo te ir viela lieliskai filmai.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.