Septiņas grāmatas ziemīgai noskaņai un dvēseles pacilātībai

Nav šaubu, ka laba grāmata spēj novelt no sirds ikdienas smagumu, radīt pacilātības sajūtu un galu galā, tā ir dāvana pašam sev – miera brīdis šajā trauksmainajā pasaulē. Iedvesmojoties no Ziemassvētku tuvošanās, no šajām ziemotajām dienām, kad pie manis mājās sniegs tomēr svin uzvaru pār lietu, šeit tapis mans ziemas sajūtu literatūras saraksts, kas var noderēt brīžos, kad nepieciešams kāds atgādinājums par to, kādas ir īstas, sniegotas ziemas ar kupenām līdz namiņu jumtiem. 

Lielākajai daļai lasītāju šie darbi noteikti jau būs labi zināmi. Man tie visi ir īpaši, jo tajos jūtama dvēsele. Stāsti, kuros valda sniegs, ledus un pāri visam – ziemas skaistais un nepielūdzamais mirdzums. Kad jums šķiet, ka ziemas noskaņa ir kaut kur paslīdējusi garām, iesaku kādu no šīm grāmatām.

Ziema Holandē

mērija meipsa dodža sudraba slidas

Tiklīdz pusaudžu gados izlasīju Mērijas Meipsas Dodžas “Sudraba slidas”, momentā iemīlējos tās uzburtajā noskaņā. Lasot par sniegos un ledū ietīto Holandi, var burtiski sajust dzestras ziemas dienas gaisu, kas virpuļo līdz ar  holandiešu zēnu un meiteņu slidu rakstiem uz kanāla ledus. Stāsts par Hansu un Grēteli, kuriem kopā ar māti nākas ļoti grūti izdzīvot, kopš tēvs cietis negadījumā. Pilsētā tiek rīkotas slidošanas sacīkstes, kuru galvenā balva ir sudraba slidas. Lai arī Hansam nav pat pašam savu īstu slidu, ar ko piedalīties sacīkstēs, viņa sapnis ir iegūt sudraba slidas, lai samaksātu par tēva ārstēšanu. Stāsts par vērtībām, kuras pieminam arī pirmsziemassvētku laikā – cilvēcību, ģimenes kopības sajūtu, drosmi un nesavtību. Der pārlasīt arī pieaugušajiem. Un reizēm tieši bērnības grāmatas ir tās, kas atgriež ticību, ka labie darbi beigu beigās vienmēr tiek atalgoti, pat ja dažreiz tā nešķiet.

Ziema uz citas planētas

ursula le gvina tumsas kreisā roka

Ursulas le Gvinas “Tumsas kreisā roka” ir pārdomas rosinošs romāns, ja ne ziemas fantāzijas Everests, tad K2 noteikti.  Par sniega valstības pasauli uz citas planētas, kurā laiks šķiet iesalis mūžīgajā ledū, un rit lēnām, padarot šo pasauli par klusuma un sasaluma zemi. Vienīgais, kas nav sasalis, ir emocijas. Šajā pasaulē ierodas starpplanētu sūtnis, kura dzīve mainās uz visiem laikiem, iepazīstot dīvainus radījumus, citus likumus un savdabīgu mīlestību. Ielaidiet sevī citas pasaules stāstu par klusumu, ledū sastingušu gaismu, cilvēku sirdīs un ledāja plaisu bezdibeņos mītošo tumsu. Šī grāmata ir burvīga, tiešām burvīga, it īpaši decembrī, kad ārā mums ir pašiem sava ziema. (atsauksme)

Ziema Antarktīdā

alfreds lānsings izturība šekltona ekspedīcija

Lai arī kādas mums būtu ziemas, aukstas vai siltas kā Jāņos, neviena nestāv līdzi tai ziemai, kas aprakstīta uz patiesiem notikumiem balstītajā Alfrēda Lānsinga grāmatā “Izturība” – Šekltona ekspedīcijas izklāstā, kas vēsta par 100 gadus veciem notikumiem. Nodrošinieties ar siltu tēju, segu un kā sniega kupenā ierocieties stāstā, kas uz mūžiem mainīs jūsu uztveri par cilvēka izturības robežu. Grāmata, kura IR jāizlasa! (atsauksme)

Ziema Everestā

anatolijs bukrejevs kāpiens everests alpīnisms

Anatolija Bukrejeva un Gerija Vestona de Volta kopdarbs “Kāpiens” dos priekšstatu par to, ko nozīmē neprofesionālim kāpt pasaules augstākajā virsotnē un dēvēt to par kalna iekarošanu.   1996.gada pavasarī Everestā kāpj vairākas komercekspedīcijas (kas būtībā nozīmē, ka tūrfirmas algo gidus un šerpas, lai kalnos uzvestu neprofesionāļus, no kuriem tikai retajam ir īsta pieredze alpīnismā). Divas no komercekspedīcijām vēl nenojauš, ka ne visi ekspedīcijas dalībnieki sveiki un veseli atgriezīsies Everesta pakājē. (atsauksme)

Ziema Aļaskā

gerijs poulsens ziemas deja

Kamēr vien rakstīšu, nebeigšu slavēt Gerija Polsena asprātīgo, bet arīdzan vērtīgo stāstu “Ziemas deja”, kurā Polsens apraksta savu aizraušanos ar kamanu suņu pajūgu sacīkstēm, un pieredzi piedaloties Iditarodas suņu kamanu sacīkstēs Aļaskā. Īstu ziemas noskaņu rosinoša grāmata, kopā ar autoru traucoties pa piesnigušiem egļu mežiem, aizputinātām meža norām un vējā aprautām klintīm. Stāsts, kurā pilnībā izpaužas cilvēka un suņu attiecību dziļākā būtība uz satriecoši skaistās un mežonīgās Aļaskas dabas fona. (atsauksme)

Ziema Muminu ielejā

trollīša ziema tūve jānsone

Ja kāds domā, ka Tūves Jānsones muminu sēriju grāmatas ir domātas tikai bērniem, tā nebūt nav.  Ziemai veltītajā darbā “Trollīša ziema” dialogi ir nopietni un stāsts neapšaubāmi pievienojas klasikai, kurai būtu jāatrod vieta grāmatplauktā. Ar trollīti Muminu atgadās kaut kas ārkārtējs – viņš pamostas no Lielā ziemas miega pašā spelgoņas vidū un vairs nespēj aizmigt. Ko sniegs un ziema nozīmē tam, kurš to visu ierauga pirmo reizi un pamazām sāk iepazīt ziemas noslēpumainās būtnes? Stāsts, kuru lasot, burtiski var sadzirdēt sniega gurkstoņu zem soļiem un sajust lēni krītoša sniega siltumu.

Ziema Austrumu ekspresī

agata kristi slepkavība austrumu ekspresī

Iedomājieties sirreālu ainu – ir nakts, sniegota egļu biezokņa vidū kupenās iestigusi lokomotīve, no kuras skursteņa vēl stīdz dūmi, vienīgais gaismas avots ir  vilciena logi, lēni un klusi lielas pārslas krīt pār pasauli un Austrumu ekspresi, kam lemts palikt iestigušam meža vidū uz vairākām stundām. Ekpresī ir arī beļģu detektīvs Erkils Puaro un slepkava, kas atbildīgs par kāda vilciena pasažiera – miljonāra nāvi. Tikai nav zināms, kurš no pārējiem vilciena pasažieriem ir slepkava. Vai varbūt kāds no pavadoņiem? Sižeta ziņā šis romāns ir viens no detektīvliteratūras meistardarbiem ar satriecošu intrigu, kura nelaiž lasītāju vaļā līdz pat pēdējām lappusēm. Lieliska grāmata, pēc kuras izlasīšanas lielākā daļa citu autoru detektīvstāstu liksies mazliet pliekani un bezgaumīgi.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.