Jaunas ēras sākums detektīvliteratūrā

roberts galbraits dzeguzes sauciens roulinga kormorans straiks

Kopš izlasīti gandrīz visi Agatas Kristi sarakstītie detektīvromāni, līdz šim nebiju atradusi autoru, kura darbi spētu kaut attāli līdzināties angļu detektīvliteratūras karalienes sniegumam sižeta samezglojuma, intrigu vērpuma un varoņu unikalitātes ziņā… Līdz manās rokās nonāca šogad latviski izdotais Roberta Galbraita detektīvromāns “Dzeguzes sauciens” (Zvaigzne ABC) – pirmais kriminālromānu sērijā par detektīvu Kormoranu Straiku. Mēs jau sen to bijām pelnījuši. Šis romāns sākotnēji piesaistīja manu interesi divu iemeslu dēļ: zem autora pseidonīma slēpjas izcilā Poteriādes radītāja Dž. K. Roulinga, tāpēc šī grāmata manī viesa cerību, ka nu beidzot varēšu pieķerties rūpīgi izveidotai detektīvpasaulei, kurā ar laiku taps klāt vēl jauni darbi, ko radīs autore ar izcilu pieredzes bagāžu, otrkārt, bija dzirdētas labas atsauksmes vietējo blogeru aprindās.

Londonā, aukstā ziemas naktī no sava dzīvokļa balkona nokrīt un iet bojā slavena topmodele Lulū Lendrija. Policijas izmeklēšanā tiek pierādīts, ka tā bijusi pašnāvība, tomēr nelaiķes brālis Džons tam netic un nolīgst privātdetektīvu Kormoranu Straiku, lai viņš izmeklē lietas apstākļus dziļāk un atrod vainīgo.

Kormorans Straiks ir izbijis Karaliskās militārās policijas izmeklētājs, kurš pēc kara piepelnās kā privātdetektīvs. Būdams parādos līdz ausīm, palicis bez mājvietas un līdzekļiem, Kormorans pieņem Džona piedāvājumu kā pēdējo salmiņu, lai uzlabotu savu finansiālo stāvokli, kaut arī pats netic slepkavības iespējamībai. Soli pa solītim nopietnais, bet dzīves nelutinātais detektīvs iedziļinās upura dzīvē, bērnības apstākļos un slavas spozmes piesātinātajā modeles karjeras dzīvē, iztaujā vietējos aristokrātijas pārstāvjus, bagātniekus, modes dizainerus, modeles un visus tos, kam Lulas dzīvē bijusi kāda nozīme, lai nonāktu pie viena secinājuma – lieta nebūt vēl nav atrisināta un viņam ir darīšana ar atjautīgu, pārdrošu slepkavu.

Šis ir klasisks detektīvromāns ar vairākiem aizdomās turamajiem, kolorītu detektīvu, kurš pamazām, vācot pierādījumus un liecinieku stāstīto, aizved līdz iepriekš neparedzamam finālam, kas pārsteidz lieciniekus, sabiedrību un galu galā arī pašu lasītāju, kas ir pats svarīgākais. Kā visi labākie detektīvdarbi, arī šis balstās uz varoņu psiholoģiju un tieši tāpēc atrisinājums, kad ir iepazīti visi apstākļi, šķiet vienlaikus pašsaprotams un pārsteidzoši vienkāršs. Darbs nav uzrakstīts virspusēji, ir jūtama autora iedziļināšanās seklajā un tukša spožuma pilnajā modes un biznesa pasaulē, kur pludo narkotikas, izvirtības, melošana un bezjēdzīga laika nosišana triviālās nodarbēs.

Pats detektīvs Kormorans Straiks ir pietiekami neparasta personība. Viņš ir garā nedaudz salauzts, dzīves nogurdināts, nesavaldīgs un nekārtīgs, taču tas netraucē lasītājam jau ar pirmajām lappusēm just līdzi Straikam viņa nedienās un vēlēties, lai arī viņam dzīvē beidzot parādītos kāds gaismas stariņš.

Viens no gaismas stariņiem ir Straika enerģiskā asistente Robina, kas ar savu pedantisko kārtības mīlestību, takta izjūtu un emocionālo attieksmi līdzsvaro Straika lempīgo sadzīvi un paskarbo izturēšanos. Viņi abi ir lieliska komanda, kuras saspēli ir patīkami vērot, un jācer, ka nākamajās grāmatās tā izpaudīsies vēl vairāk.

Par spīti tam, ka romāna darbība norit mūsdienu Londonā, tajā ir izdevies uztvert veco laiku Londonas šarmanti tumsnējo gaisotni, kas vilina ar tumšām ielām sniegotās ziemas naktīs, vientuļu laternu gaismām un noziegumiem, kas ceļas no vienkāršas cilvēciskas vēlmes būt KAUT KAM, atstāt pēdas citu cilvēku prātos un justies vajadzīgam.

Jāsaka, ka ar šo pirmo darbu par detektīvu Kormoranu STraiku mana un daudzu citu lasītāju uzmanība ir notverta un es noteikti turpināšu sekot līdzi Straika gaitām nākamajos darbos “Zīdtārpiņš” (atsauksme) un “Ļaunuma raža” (atsauksme). Top arī ceturtā grāmata “Lethal White”. Pēc romānu motīviem uzņemts BBC miniseriāls “Strike”, ko gan neesmu vēl redzējusi, taču, iespējams, tas ir tikpat labs kā grāmata.

Visai iespējams, ka šī kriminālromānu sērija padarīs Džoannu K. Roulingu par otru detektīvromānu karalieni angļu literatūras vēsturē aiz Agatas Kristi.

robert-galbraith

Videorullītis BBC seriālam:

5 Comments

  1. Šī romānu sērija ir īsta bauda klasiskā detektīva cienītājiem. Arī seriāls man ļoti patīk. Ir tuvu grāmatām. Trešo grāmatu pagaidām taupu, bet būs drīz jālasa, jo gada sākumā vajadzētu iznākt seriāla trešajai sezonai.

    1. Otrā grāmata esot pat vēl lieliskāka nekā pirmā. Ja tā ir, tad super. Beidzot ir kāds dzīvs detektīvromānu rakstnieks, kura darbus varēs gaidīt:)

      1. Emocionālā ziņā man pirmā patika labāk. Bet vispār, cik saprotu no citu atsauksmēm, vislabākā esot trešā.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.