Gadsimtu gudrības mūsdienu pasaulē

gadsimtu gudrības veins daiers

Nebūt nav viegli sameklēt un cilvēkam uzdāvināt tādu grāmatu, kura tam noderētu uz visu mūžu. 18 gadu vecumā es saņēmu dāvanā Veina Daiera “Gadsimtu gudrības. Mūsdienīgs skatījums uz senajām gudrībām” un kopš tā laika šī grāmata nav pametusi manu grāmatplauktu un tādu pašu esmu uzdāvinājusi arī savām draudzenēm. Šī lieliskā darba galvenais pluss ir tāds, ka tā nav pašpalīdzības literatūra vai aforismu krājums, bet gan autora radītas esejas par slavenu domātāju, rakstnieku, filozofu, valstsvīru izteikto atziņu un rakstīto rindu spēku, ko iespējams izmantot mūsdienu apstākļos un sevis pilnveidošanā par labāku cilvēku.

Katrā esejā autors sākumā sniedz kāda ievērojama dižgara citātu, vai dzejoli saistībā ar konkrētu jēdzienu – piemēram, pacietība, apskaidrība, entuziasms, nemirstība, iedvesma, vienatne, ciešanas, augstākā patība, dvēseles centrētība utt. un tālāk apskata paustās gudrības jēgu un nozīmi cilvēka personības pilnveidošanā un pasaules uztverē. Kopā tiek iztirzāti un aprakstīti 60 dažādi jēdzieni.

Katras nodaļas beigās ir daži konkrēti, autora sniegti praktiski padomi, kā īstenot dzīvē idejas un mācības saistībā ar esejā skarto jēdzienu. Starp citu, padomi nav vispārīgi, bet diezgan viegli izpildāmi, saistāmi ar konkrētām rīcībām ikdienas dzīvē un var būt ļoti noderīgi, protams, atkarībā no tā, kas pašam lasītājam ir nepieciešams.

Domāju, ka šīs grāmatas lielākā vērtība ir tajā, ka tā, pirmkārt, ir ļoti informatīva, jo burtiski pārpilna ar domu graudiem un slavenu domātāju garadarbu  citātu un pārdomu atspoguļojumiem, no kuriem daži, visai iespējams, kalpos tālākām studijām. Otrkārt, tā skar gandrīz visus dzīves aspektus, sākot no darba un prāta varas līdz dabai, līdzsvaram un smiekliem un tāpēc arī tik ilgi saglabājusies manā grāmatplauktā. To var palasīt ikreiz, kad kāda konkrēta dzīves joma šķiet sašķobījusies un nepieciešams pamudinājums labvēlīga skatījuma uz dzīvi atgūšanai. Un vēl – grāmata ir sarakstīta ļoti cilvēcīgā valodā un var sajust autora sirds siltumu un plašo, bagātīgo dzīves pieredzi, kuru viņš ar dažādiem piemēriem cenšas nodot lasītājam.

Visu saturu var lasīt pēc kārtas vai izvēloties konkrētu eseju un veltot laiku tikai tai.  Šī grāmata ir ideāla dāvana gandrīz jebkuram, kam nav sveša literatūras pasaule un ticu, ka, līdzīgi kā man, daudziem lasītājiem tā kalpos kā izcils filozofisko tēmu un universālu dzīves gudrību inteliģents, praktisks un iedvesmojošs apkopojums.

Daži no lieliskajiem grāmatā atrodamajiem citātiem:

Garīgās veselības mērs ir tieksme visā atrast labo. /Ralfs Valdo  Emersons/

Atsakieties veltīt enerģiju lietām, ko nevēlaties darīt vai kam neticat.

Mācies apstrādāt pats savu dārzu. /Voltērs/

Dzīves neveiksmes mūs apvelta ar enerģiju, kas ļauj pacelties augstākā līmenī.

Ja kāds neiet kopsolī ar saviem laikabiedriem, varbūt tas ir tāpēc, ka viņš dzird citu bundzinieku. /Henrijs Deivids Toro/

Darbs ir mīlestība, kas tapusi redzama. /Halils Gibrans/

Lieli gari vienmēr ir sastapušies ar viduvēju prātu sīvu pretestību.

Pāridarījums vienai cilvēciskai būtnei ir pāridarījums tam dievišķajam spēkam, kas slēpjas ikvienā no mums.

Ja jūs zinātu, Kas soļo jums līdzās pa jūsu izvēlēto taku, tad nekad vairs neizjustu bailes.

Izdevniecība: Zvaigzne ABC, 2005.

1 Comment

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.