Četras vienošanās ar sevi labākai dzīvei

300x0_cetrasvienosanas_978-9934-0-6334-3

Meksikāņu autora Dona Migela Ruisa nelielā, kabatas formāta grāmatiņa “Četras vienošanās” grāmatnīcā mani noteikti piesaistītu ar savu vizuāli pievilcīgo un taustei patīkamo vāku. Maza, viegla un viedu gudrību pilna, tā noteikti var kļūt par labu dāvanu kādam tuvam cilvēkam. Anotācijā minēts, ka šī ir tolteku gudrības grāmata, kaut gan īstenībā daudzas gudrības un pamācības mēs zinām jau no mazotnes, jo tās mums mācījuši mūsu vecāki, vecvecāki un skolotāji. Lai vai kā, nekad nav par ļaunu atsvaidzināt zināšanas par to, kā dzīvot pilnvērtīgi un izmantojot visas iespējas, kas mums dotas. 

Grāmatas nosaukums pasaka priekšā galveno saturu – autors apskata četras vienošanās, kas būtu jānoslēdz ar sevi pašu, lai nokļūtu pie iekšējās brīvības.  Šīs četras vienošanās ir negrēkot ar vārdiem, neko neuztvert personīgi, neveidot pieņēmumus un vienmēr visu darīt, cik labi vien iespējams. Vai uzskatāt, ka ar sevi panākt vienošanos ir vieglāk par vieglu? Īstenībā nav nekā grūtāka kā cīnīties ar savu prātu, ar ieradumiem un paškritisku attieksmi.

No šīm visām vienošanām šķiet, vislielākās problēmas cilvēkiem ceļas no tā, ka gandrīz katrā situācijā veidojam pieņēmumus un visu uztveram personīgi. Ikviena cita cilvēka rīcību savā prātā mēs cenšamies izskaidrot pa savam, reaģēt ar dusmām, aizvainojumu, nepatiku, ja cilvēka rīcība neatbilst mūsu izdomātajam variantam, kas tieši mums šķiet pareizākais un atbilstošākais. No šī nejaukā paraduma ceļas daudzas nelaimes, bet, ai, cik grūti no tā atbrīvoties! Tāpat kā no ieraduma uztvert lietas un citu teikto personīgi. Šīs gudrības pamatu ir pat diezgan viegli saprast. Citu cilvēku rīcību, attieksmi un teikto veido viņu pašu iekšējā pasaule, viņu raksturi, izvēles, viņu pašu cīņas ar sevi un saviem “dēmoniem”. Ja kāds izturās pret tevi jauki, tad tas ir viņa dabā vai arī tajā mirklī viņam ir lielisks noskaņojums un un tam nav sakara ar tevi. Tieši tāpat, ja kādam gadās tev pateikt kaut ko ne visai patīkamu vai nodarīt pāri, tātad viņš tajā mirklī izgāž dusmas un neapmierinātību, kas radušās viņa paša iekšējās pasaules nesakārtotības dēļ un tam būtībā arī nav sakara ar tevi.

Autors iesaka pārvarēt savu iekšējo kritiķi, atbrīvoties no vēlmes vienmēr vainot sevi, izvēlēties izjust prieku par esamību, attiekties pret visu un visiem ar mīlestību. Lai gan tas izklausās tik pašsaprotami, tas nav viegli, tomēr trenējoties ar laiku ir iespējams īstenot un piedzīvot brīnišķīgu svētlaimes sajūtu. Laime, tāpat kā ciešanas, ir izvēle.

Grāmatas formāts ir ļoti ērts un pietiekami viegls, lai to ieliktu somā un nēsātu līdzi lasīšanas posmā. Valoda ir ļoti vienkārša, kas ir vienlīdz labi un slikti. Labi, jo nav īpaši jāpiepūlē prāts, lai izprastu grāmatā paustās atziņas, tomēr slikti tādēļ, ka bieži vien domas netiek padziļināti aprakstītas, vien virspusēji pieminētas bez dziļāka ieskata, analīzes un piemēriem.

Atrodi sevī drosmi uzdot jautājumus un pateikt, ko patiesībā vēlies.

Ar savu vārdu spēku vairo patiesību un mīlestību.

Citu cilvēku rīcībai nav pilnīgi nekādas saistības ar tevi.

Grāmata saņemta no izdevniecības “Zvaigzne ABC”, no angļu valodas tulkojusi Paula Prauliņa. Viedokli par blogā apskatītajām grāmatām nekādos apstākļos neietekmē sadarbība ar izdevniecībām.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.