Un fantāzijai vārti vaļā

300x0_ziliejurasversi_978-9934-0-4784-8

Pārfrāzējot “Autobuss Debesīs” dziesmas “Ziemā rakstīts dzejolis” rindiņu ar dzejnieces Ievas Rozes vārdiem, top ieraksts, kas veltīts otrajam izdevniecības Zvaigzne ABC izdotajam latviešu autoru fantāzijas un fantastiskas stāstu krājumam “Zilie jūras vērši”. Pirmais krājums “Purpura karaļa galmā” sagādāja ne mazumu patīkamu pārsteigumu un atklājumu, tāpēc cerēju, ka arī otrais stāstu apkopojums neliks vilties. Un principā, ar dažiem izņēmumiem tā arī bija. Neizplūstot garos aprakstos, izklāstīšu savu viedokli par desmit no kopumā divdesmit krājuma stāstiem, kuri man šķiet ievērības cienīgi. 

Džeina Tamuļeviča “Zilie jūras vērši”.  Stāsts ar paredzamām beigām, tāds, kuru izlasi un pēc piecām minūtēm aizmirsti.

Anna Kalna “Domracis”. Interesants stāsta vēstījums, ar nedaudz filozofisku ievirzi un katrā ziņā atmiņā paliekošs.

Anna Kalna “SIA Harons”. Pesimistiska un ironiska nākotnes vīzija par sabiedrību, kura ir tik garlaicīga, ka ir izveidots pat serviss, lai dzīves panīkušie un vientuļie varētu doties uz viņsauli ar glancipēc pašu izvēles.

Anna Kalna “Skārda mūza Melānija”. Diezgan saturiski un interesanti pasniegtas jauna dzejnieka un viņa mūzas attiecības. Ja vien būtu skaidrs, kas tad galu galā ir mūza – gars, fantāzijas būtne vai iztēles auglis?

Es esmu lietus, ar ko kopā pasaule noraud nost savu pagātni.

Lilija Berzinska “Filemons”. Stāsts par iepriekšējām dzīvēm, reālistisks un nedaudz biedējošs, katrā ziņā atmiņā paliekošs pateicoties ticami izveidotajiem tēliem un stāsta tēmai.

Inga Znotiņa “Atklātie”. Šim stāstam dodu otro vietu. Oriģināls, asprātīgs un neprātīgi gaumīgs.

Arnis Buka “Ērms Nīmuss un kalna valdnieces kaķi”. Stāsts, kura vidū es sāku lūgties, lai autors neved mani turp, kur acīmredzot viņš grasījās mani aizvest. Principā šis darbs vienādā līmenī patika un nepatika. Savā ziņā spēcīgs, atstāj pēcgaršu, lai gan ne pārāk omulīgu.

Dace Znotiņa “Deja ar citādo”. Romantiskas dabas stāsts, ar tādu kā viduslaicīgu pieskaņu, varbūt tādēļ, ka stāstā darbojas ceļojošie mākslienieki, kas man neasociējas ar mūsdienām.

Armans Skutelis “Zagļi”. Labi pasniegta tēma, aizraujošs sižets, kas neticamā veidā apvieno tādas it kā nesavienojamas lietas kā Saeimu, autozagļus un laika mašīnu. Pietiekami kolorīti varoņi, lai to gaitām ar interesi sekotu līdzi.

Guntis Eņģelis “d3”. Šim stāstam dodu pirmo vietu no visiem krājuma darbiem. Ļoti labi izstrādāti varoņi, īpaši ekscentriskais kosmosa kuģa kapteinis. Asprātīgs, interesants, gudri pasniegts un ar aizraujošu sižetu. Pārlasīju divas reizes. Par šo kuģa komandu es labprāt lasītu vēl kādu stāstu vai pat romānu.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.