Kaprīzā Kurzemes skaistule – KULDĪGA

kuldīgas vecpilsēta tilts unesco

Kuldīga – vēl viena Latvijas brīnumvieta – šķiet visapburošākā rīta agrumā, vienalga, vai laukā valda rudens dzestrums vai  rāmas gaismas pieliets vasaras sākums. Kaut, protams, pilsētas garu un raksturu iespējams izjust arī citos laikos – dienās, kad valda līksma rosība svētku laikā, pievakarēs, kad romantiskās Alekšupītes ūdeņi klusi čalo starp koka namiem, kas glabā trīs un četrus gadsimtus senas vēstures liecības, tveicīgās vasaras pēcpusdienās, kad pilsētas viesi un vietējie iedzīvotāji veldzējas pie impozantās strūklakas vecpilsētas laukumā. Par Latvijas Venēciju dēvētā mazpilsēta Kuldīga atgādina patiesu pērli Kurzemes gliemežnīcā. Maza, bet izcila.  Kuldīga ir vēl viens pierādījums tam, ka lielas vērtības mēdz slēpties mazās lietās, un ka vietas labo gaisotni un piedzīvojuma sajūtu veido cilvēki, idejas un attieksme.

kuldīgas vecpilsēta  unesco

Kuldīgā slēpjas pat ļoti daudz Eiropas mēroga vērtību – platākais ūdenskritums Eiropā Ventas rumba (249 m), viens no garākajiem un, es teiktu, ainaviskākajiem ķieģeļu tiltiem Eiropā, un UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā ir iekļauta vecpilsēta ar unikālu 17. – 18. gs. vienīgo Baltijā saglabājušos mazpilsētas ēku apbūves ansambli. Un vēl Kuldīga dižojas ar faktu, ka tā ir Latvijas vēsturē ievērojamākā Ketleru dzimtas pārstāvja – hercoga Jēkaba dzimtā vieta un rezidence, Kurzemes galvaspilsēta, Hanzas savienības pilsēta, EDEN galamērķis… Vārdu sakot, Kuldīgu ir vērts apmeklēt, lai izbaudītu mazpilsētas  šarmu un aizgājušo laiku senatnīgo pieskārienu.

kuldīgas vecpilsēta alekšupīte unesco

Izstaigājot un izpētot bruģētās mīlīgās ieliņas, skats aizķeras pie vecpilsētas 17.un 18.gs. koka namiem, rotājumiem, laternām, baznīcu torņiem, dakstiņu jumtiem un kokgriezumiem. Kuldīgas muzejs – kādreizējās pils vietā uzceltā un atjaunotā Bangerta villa, kas tikai par 1 eiro (!) piedāvā izsmalcinātu ieskatu 20.gadsimta sākuma nama interjerā un istabu iekārtojumā, papildinot arī tūrista vēstures zināšanas ar interesanti pasniegtiem faktiem un savdabīgām detaļām (tirgotāju ģildes lāde ar trīs slēdzenēm, spēļu kāršu kolekcijas skapis, oriģinālās krāsnis u.c.).

kuldīgas vecpilsēta unesco

Arī pasākumu daudzveidība Kuldīgā ir apbrīnojama – Lido zivis Kuldīgā, Dzīres Kuldīgā, Hercoga Jēkaba gadatirgus, Pliko skrējiens (!!), Kuldīgas velodiena, kurā ar draugiem kopā esmu piedalījusies un sajutusi lielisku emociju gammu. Būdami tādi mazi aktīvisti, uzprasījāmies uz skatuves pie Grigaļa, paveicām  norādīto uzdevumu (varat minēt, kāds bija uzdevums, kura sastāvdaļas bija makšķere, desa, velobraucējs un makšķeres turētājs) un nopelnījām dažas prīzes. Patīkami, protams!

kuldīgas velodiena aktīvā atpūta

Es nojaušu, ka atgriezīšos Kuldīgā trešo reizi. Varbūt uz nakts velobraucienu, uz rudens gadatirgu vai vienkārši tāpēc, ka vēlēšos pabūt vietā, kur varu stundām klejot pa vecpilsētu un fotogrāfēt. Un atliek tikai piekrist Kuldīgas sauklim – pilsēta ar dvēseli.

Foto: Māra Bitāne

1 Comment

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.