Stāsts par kādu Grieķijas vasaru – Toms Stouns “Krodziņš Skaistā Helēna”

300x0_krodzinsskaistahelena_978-9934-0-5033-6 (6)

Viena vasara brīnumskaistā Grieķijas salā, īrētā kotedžā ar skatu uz jūru un pilnīgu brīvības sajūtu? Izklausās debešķīgi, vai ne?! Tieši šādu piedzīvojumu ar domu pa vasaru sarakstīt romānu īsteno Brodvejas mūziklu režisors Toms Stouns. Taču liktenis ievieš savas korekcijas, Toms Patmā satiek valdzinošo francūzieti Danielu un viena vasara pārtop par septiņiem gadiem Grieķijā. Pārcēlušies uz Krētu, abi audzina divus bērnus, Toms ir pametis labi nodrošināto darbu Amerikā un māca vietējiem grieķiem angļu valodu. Tomēr dzīvē kaut kā pietrūkst un tā vienu dienu Toms negaidīti saņem telefona zvanu no Patmas salas paziņas grieķa Teologa, kurš uz abpusēji izdevīgiem nosacījumiem piedāvā Tomam uz vienu vasaru iznomāt viņa krodziņu “Skaistā Helēna”. Toms piekrīt un  viņa ģimenes dzīvē sākas vēl viena neaizmirstama vasara Patmā. 

Jāsaka, ka šī grāmata ir ļoti raita lasāmviela, viegla un jautra, taču ar savu nopietnības devu – tieši piemērota vasarai, ietverot gan skaistās Grieķijas salas un Egejas jūras aprakstus, gan Patmas salas vēsturi, salinieku dzīvesveidu, tradicionālos svētkus un ikdienu, gan dažnedažādas situācijas, ar kurām sastopas naivais amerikānis Toms, gan ēdienu gatavošanas pamācības. Autors trāpīgi apraksta arī pašus grieķus, uzsverot šai tautai raksturīgo kaislību uz ēdienu, māņticību, dzīves baudīšanu un citu apvešanu ap stūri. Un dažviet lasot top skaidrs, kāpēc Grieķijai šodien ir tādas problēmas ar finansiālo situāciju.  🙂

Pats autors ir diezgan naivs amerikānis, tāds mērens uzdzīvotājs, ko pats arī nebaidās uzsvērt. Visas viņa ilūzijas saistībā ar krodziņa vadīšanu izčākst kā viļņu putas pret jūras krastu un viegli neiet, taču par spīti visam dzīve starp grieķiem Tomam patīk, kaut arī man pēc grāmatas izlasīšanas šķiet, ka ar šo tautu es noteikti negribētu ielaisties nekādos finansiālos darījumos. Interesanti un aizraujoši ir aprakstīts krodziņa vadīšanas process, un, protams, Tomam nākas sastapties ar dažādām grūtībām – policiju, krodziņa īpašnieka viltību, nežēlīgi smagu darbu virtuvē no sešiem rītā līdz diviem trijiem naktī… Grūti saprast, kā to iespējams izturēt, jo galu galā Toms sabendē veselību un sirdsmieru, tomēr kā piedzīvojums viss notiekošais ir aizraujošs un saistošs, it sevišķi lasītājam, kurš var tīksmi atlaisties saulītē un visas Toma grūtības piedzīvot pastarpināti caur grāmatu.

Viena liela grāmatas bagātība ir oriģinālās krodziņā gatavoto ēdienu receptes, daudzas no tām ir paša Toma pārveidotas un uzlabotas, tāpēc ne visas ir autentiskas grieķu receptes. Pati pēc grāmatā atrodamās receptes plānoju pagatavot dzadziki, taču lasītāji noteikti var izmēģināt meksikāņu čili, grieķu kotletītes, piparu steiku franču gaumē, vistu ar recinu un vīnogām, tradicionālo grieķu sacepumu musaka un vēl citus ēdienus.

Grāmata patiks Vidusjūras salu un ceļojuma aprakstu mīļotājiem un visiem tiem, kas vēlas iepazīt mazu daļu Grieķijas.

Kad saule debesīs aiz Skaistās Helēnas noslīga pavisam zemu, pār liedagu nogūla tamariksu ēnas, sniegdamās uz jūru, kuras metāliski spīdošā virsma atspulgoja debess mainīgās krāsas. Un, ja vējš bija norimis un vakars, kā parasti, rāms, un ja vēl debesīs bija mākoņi, no kuriem atstaroja rietošās saules gaišums, skats bija pasakains. Jūrai tik tikko manāmi viļņojoties, ūdens virsma šķita it kā viegli paceļamies un trīsuļojam smalkos tirkīzzilos, violetos un rožainos slānīšos. Ka pasaulē iespējams tāds skaistums, tāds brīnišķīgs miers – tas likās gluži prātam neaptverami.

Grāmata saņemta no apgāda “Zvaigzne ABC”. Viedokli par blogā apskatītajām grāmatām nekādos apstākļos neietekmē sadarbība ar izdevniecībām.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.