No kartupeļiem līdz operai jeb tematiskie svētki Latvijā

sama modināšanas svētki Koknesē Hanzas svētki
Sama modināšanas svētki Koknesē. Foto: Māra Bitāne

Šoreiz uzmanība nebūs veltīta tradicionālajiem ikgadējiem novadu un pilsētu svētkiem, bet gan aizraujošiem tematiskajiem pasākumiem, kas notiek dažādās Latvijas vietās un ir veltīti kādam konkrētam produktam, aktivitātei vai lietai (šeit nebūs pieminēti Sporta svētki, jo tādi tiek rīkoti daudzviet). Latvijas apceļotājam būtu grēks sūdzēties par garlaicību, ņemot vērā, cik daudz un dažādus pasākumus iespējams apmeklēt vasaras un rudens sezonā. Atliek tikai izvēlēties sev tīkamākos un sastādīt vasaras pasākumu apmeklēšanas plānu. Svētki sakārtoti secīgi atkarībā no norises laika.

Ceriņu svētki Dobelē (maija beigas)

Augļkopības institūtā ir radusies brīnišķīga tradīcija – ikgadējie klasiskās mūzikas koncerti ceriņu dārzā, kuri pulcē vairākus tūkstošus skaistuma un mūzikas mīļotājus. Vairāk lasi šeit

Sama modināšanas svētki Koknesē (maija vidus)

Maija vidū koknesieši aktīvi modina Lielo  samu, kas dzīvo Daugavā. Ir noskaidrots, ka vislabāk to var pamodināt ar aktīvu darbošanos un svētku kņadu. Svētkos uzstājas muzikanti, tiek rīkotas izjādes ar zirgiem, ekskursijas ar elektromobili pa Kokneses skaistākajām vietām, norisinās garāko ūsu un bižu konkurss, Kokneses pilsdrupās ikviens var izmēģināt roku viduslaiku aktivitātēs. Ikviens interesents var vērot un piedalīties mūku futbolā – spēlē, kas tikai no malas izskatās viegla. Jau par tradīciju svētku ietvaros kļuvis Mazais Tvīda brauciens – retro tērpu un velosipēdu parāde, kuras laikā tiek noskaidrots Tvīda karalis un karaliene. Vairāk lasi šeit

Dārza svētki Rundālē (jūnija beigas)

Viens no Baltijas bagātākajiem rožu dārziem skatāms pie krāšņās Rundāles pils, tieši jūnija beigas ir laiks, kad saplaukst vēsturisko rožu kolekcija (vairāk kā 2400 šķirņu). Pasākumi svētku ietvaros – radošās darbnīcas, izbraucieni ar laivu pils dīķi, prezentācijas, izstādes, izrādes un ekskursijas.

Rožu svētki Tukumā (jūlija sākums)

Svētki, kas veltīti skaistajai ziedu karalienei, 2014.gadā tika rīkoti jau ceturto reizi. Svētku ietvaros floristi rotā māju balkoniņus, notiek daudzveidīgi pasākumi – motosporta sacensības „Tukuma Rožu kauss” , Rožu kāzu svinības, Rožu balle, Rožu vāģu nobrauciens (!!). Tiek veidots arī lielais rožu vainags, kur visas dienas garumā ikvienu aicina ievīt savu rozīti.

Jūras un zvejnieku svētki (jūlija 2.nedēļa)

Jūras un zvejnieku svētki Latvijā ir kļuvuši par kultūrvēsturisku vērtību – to svinēšanas tradīcijas Latvijā aizsākušās tālajā 1936. gadā un noris ik gadu jūlija mēneša otrajā nedēļas nogalē visas Latvijas piekrastes garumā – Ventspilī, Pāvilostā,  Rojā, Salacgrīvā, Liepājā un mazos zvejnieku ciematos.

Livonijas svētki Cēsīs un Āraišos

Šajos svētkos īpašs uzsvars tiek likts uz bruņniecības un kara lietām – sacensībām, lauka kaujām, cīņu paraugdemonstrējumiem. Pasākuma laikā uzstājas viduslaiku un renesanses mūzikas ansambļi no dažādām valstīm, viesi var iepazīt viduslaiku tradīcijas un izmēģināt tādas viduslaiku aktivitātes kā loka šaušana, nosūtīt vēstules no viduslaikiem,  iemācīties izkalt lodi akmens metamajai mašīnai, izzināt viduslaiku pils vešerienes amata prasmes, ietērpties viduslaiku bruņās u.c. Darbojas Livonijas viduslaiku krogs, piedāvājot pilnībā autentiskus viduslaiku ēdienus.

Viduslaiku svētki Jaunpilī (augusta sākums)

Vairāk kā septiņus gadsimtus senajos pils mūros atdzimis viduslaiku gars. Viduslaiku svētkos var piedzīvot bruņinieku cīņas un spēka pārbaudes, baudīt senatnīgu deju, izrāžu un koncertu uzvedumus, piedalīties svētku ballē, iepirkties amatnieku tirdziņā, paviesoties pils vīna pagrabiņā un senlaicīgajā pils krodziņā.

Operas svētki Siguldā (augusta sākums)

Siguldas opermūzikas svētki  notiek jau 21 gadu, tas ir kļuvis par starptautisku pasākumu ar izcilu ārvalstu un latviešu operdziedātāju piedalīšanos.

Zemgaļu svētki Tērvetē (augusta sākums)

Svētku laikā Tērvetē divu dienu garumā tiek demonstrēts 9.-13. gs. dzīvesveids, apmeklētājiem rādot amatu prasmes, vienkoča laivas grebšanu, jātnieku paraugdemonstrējumus, folkloras kopu priekšnesumus un dejas. Vīri no Baltijas valstīm demonstrē seno cīņu mākslas gan Baltijas reģiona karavīru turnīrā, gan komandu cīņās, gan kaujā pie zemgaļu apmetnes. Svētku apmeklētājiem iespējams iejusties senatnes dzīves ritmā,  greznojoties senajos tērpos, izmēģinot šaušanu ar loku un apgūstot senās amatu prasmes un viduslaiku spēles.

Piena, maizes un medus svētki Jelgavā (augusta beigas)

Viens no pazīstamākajiem un vērienīgākajiem tematiskajiem pasākumiem.Augusta pēdējā sestdienā Jelgava svin ne pa jokam.  Apmeklētājiem tiek piedāvātas daudzas ar medu, pienu un maizi saistītas spēles, atrakcijas, loterijas, degustācijas, tai skaitā tiek noteikts gada atzītākais Latvijas medus un maize, savukārt varenie maiznieki dižojas ar pasaulē lielākiem maizes ražojumu rekordiem. Amizantākais svētku notikums ir regate, kurā sacenšas laivas, kuras jelgavnieki izgatavotavojuši no tukšām piena pakām, lai pārspētu viens otru izdomā un asprātībā. kas ir interesanti – šajos svētkos netiek tirgoti alkoholiskie dzērieni, apliecinot, ka jautrības radīšanā var lieliski iztikt bez tiem.

Bānīša svētki Gulbenē un Alūksnē (septembra 2.nedēļa)

Svētku laikā itin visās bānīša lielākajās pieturās darbojas amatnieku tirdziņi, vietējās saimnieces cienā izsalkušos apmeklētājus ar gardumiem, uzstājas vietējie pašdarbnieki un populāri dziedātāji, viesiem ir iespēja apskatīt dzelzceļa muzeju, padomju laika vagona iekārtojumu. Gulbenē, ieklausoties jaukā vadītāja stāstījumā, ar elektromobili  iespējams izbraukt interesantākās pilsētas vietas.

Ābolu svētki Dobelē (oktobra sākums)

Ābolu ordeņa pasniegšana, muzikāli priekšnesumi, dažādi konkursi un atrakcijas, ābolu šaha turnīrs, kā arī daudzas citas interesantas lietas sagaida Ābolu svētku apmeklētājus Dobeles pilsētā.

Kartupeļu svētki  Madonā (oktobris)

šogad 11.oktobrī Madonā godā tiek celts kartupelis.  Tiek rīkots rudens ražas gadatirgus, uzstājas dziedātāji un mūzikas grupas, vakarā kultūras namā notiek Kartupeļu svētku ballīte.

Kafijas un tējas svētki Kandavā (oktobris)

Kandavā šie svētki tiek rīkoti jau piekto reizi, taču par tiem uzzināju pavisam nesen. Ierastie svētku pasākumi ietver ozolzīļu kafijas gatavošanu un degustāciju Kandavas novada muzeja traktierī “Pie melnā kuiļa”, tradicionālās putras jeb svilpenes baudīšanu, tirgošanos un iepirkšanos, eksperimentēšanu garšu laboratorijā, tējas dzeršanu, zīlēšanu kafijas biezumos u.c.

Ja kādam ir zināmi vēl citi pieminēšanas vērti tematiskie svētki Latvijā, laipni lūdzu pievienot savus ieteikumus!

1 Comment

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.