Debesu uguns pilsēta: Cassandra Clare “The City of Heavenly Fire” (The Mortal Instruments)

Ir noslēdzies viens no maniem episkākajiem ceļojumiem grāmatu pasaulē. Kasandras Klēras radītās ēnu mednieku sērijas The Mortal Instruments noslēdzošā sestā grāmata “Debesu uguns pilsēta” (“City of Heavenly Fire”) atklāj atbildes uz neskaidrajiem jautājumiem un visbeidzot noslēdz Ēnu pasaules ieilgušo cīņu pret Klerijas ļauno brāli Sebastianu.

Piektās grāmatas beigās Klerija ar eņģeļa dāvātā zobena palīdzību iznīcināja saikni starp Džeiku un  Sebastianu, tomēr nu dievišķā uguns iemājojusi Džeikā, padarot viņu par ieroci cīņā pret Sebastianu. Sebastians uzsāk uzbrukumus dažādu valstu Ēnu mednieku institūtiem, kā arī cenšas sanaidot Ēnu medniekus un pazemiešus – vilkačus, fejas, vampīrus un burvjus. Lai arī Ēnu mednieku Padome visiem līdzekļiem cenšas atrast Sebastianu un novērst viņa ļaunprātīgos plānus, Ēnu pasaulē viņš nav izsekojams. Kad Sebastians nolaupa Padomes pārstāvjus, starp kuriem ir arī Klerijas māte Džoselīna, Klerija, Džeiks, Izabella, Aleks un Saimons dodas pēdējā cīņā uz iznīcības un izmisuma apņemto dēmonu dimensiju Edomu, no kuras atpakaļceļa var arī nebūt.

Līdztekus jau zināmajiem tēliem, šajā grāmatā autore iepazīstina ar jauniem varoņiem un iezīmē to raksturus – Emmu Kārstairu un Blektornu ģimenes bērniem, kuru piedzīvojumi vairāk tiks atspoguļoti nākamajā Ēnu mednieku sērijā “The Dark Artifices”, kas vēl ir tapšanas stadijā.

Grāmatā notikumi risinās raiti, autores valoda ir plūstoša, varoņu raksturi izstrādāti prasmīgi un ticami.  Attiecībā uz grāmatas noslēgumu, neizklāstot pārāk daudz tiem, kas grāmatu vēl nav izlasījuši, varu teikt, ka neskatoties uz vairāku notikumu paredzamību, bija arī daži negaidīti notikumu pavērsieni, kas spēja sagādāt emocionālu pārdzīvojumu. Noslēgumā gaidīju nedaudz intensīvākas, ilgākas pēdējās cīņas ainas, šķita, ka sešu grāmatu garumā izstieptā cīņa starp labo un ļauno ir pelnījusi izteiksmīgāku noslēgumu. Mazliet mulsinošs šķita galvenā ļaundara Sebastiana mērķis un viņa mainīgās vēlmes – te valdīt pār Ēnu medniekiem, te iznīcināt viņus visus un viņu pasauli, te atkal kopā ar Kleriju pārvaldīt vienu vienīgu dimensiju – jau iznīcināto Edomu, kas nešķita loģisks lēmums, ņemot vērā iepriekš iepazītās Sebastiana ambīcijas.

Man patīk autores attieksme pārāk neatdalīt labo no ļaunā, jo ikviens no mums sevī ietver kādu daļu no abiem. Lai arī Ēnu mednieku Padome principā pārstāv labos spēkus, atsevišķi notikumi parāda tās maziskumu un netaisnīgo dabu, kas pieļauj nevainīgu cilvēku ciešanas.

Citāts no grāmatas: We are all the pieces of what we remember. We hold in ourselves the houpes and fears of those who love us. As long as there is love and memory, there is no true loss.

Kasandra Klēra ir radījusi apjomīgu fantāzijas pasauli, kas vērienīguma, tēlu dažādības un notikumu daudzveidības ziņā droši stāv līdzās Harija Potera pasaulei. Tomēr atšķirībā no Roulingas, kura apzinīgi palikusi pie vienas sērijas un septiņām grāmatām par burvju zēnu, Kasandra Klēra nebūt nesteidz izbeigt Ēnu mednieku pasaules izzināšanu. Kopumā Ēnu pasaule tiks aprakstīta četrās grāmatu sērijās:

  • Jau pieminētā “The Mortal Instruments” – no šīs sērijas latviski izdotas pirmās 3 grāmatas, Zvaigzne ABC gatavojas izdot ceturto;
  • “The Infernal Devices” triloģija, kur darbība risinās Viktorijas laikmeta Anglijā – par to jau esmu rakstījusi šeit
  • “The Dark Artifices” triloģija, kas vēstīs par notikumiem Losandželosas Ēnu mednieku institūtā 5 gadus pēc “The Mortal Instruments” piedzīvotā. Pirmā grāmata “Lady Midnight” iznāks oriģinālvalodā 2016.gada martā (vairāk informācijas šeit)
  • “The Last Hours” – arī triloģija, kuras galvenie varoņi būs “The Infernal Devices” ēnu mednieku pēcnācēji  un darbosies 1903.gadā Edvarda laikmeta Anglijā.

Atsevišķas grāmatas saistībā ar Ēnu pasauli:

  • “The Bane Chronicles” – par vienu no kolorītākajiem tēliem, kas darbojas visās sērijās – burvi Magnusu Beinu un viņa aizraujošās dzīves spilgtākajiem momentiem
  • “The Shadowhunter Codex” – Ēnu mednieku rokasgrāmata
  • “Tales from the Shadowhunter Academy” – desmit atsevišķu stāstu cikls, kad tiks publicēts ik mēnesi visa 2015. gada garumā sākot no 17.februāra un beigu galā būs pieejams vienā grāmatā (līdzīgi kā “The Bane Chronicles”) – te būs vēstīts par viena grāmatās minēta varoņa apmācību gaitu Ēnu mednieku akadēmijā, neteikšu – kura, lai nesabojātu pārsteigumu lasītājiem.

2 Comments

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.