Balss, kas pieskaras dvēselei: atskats uz Andrea Bočelli koncertu Rīgā

Ir cilvēki, par kuriem esmu pateicīga Dievam, ka viņi ir šajā pasaulē. Samtaini maigās un melanholiskās balss īpašnieks, viens no pasaules izcilākajiem tenoriem, cilvēks ar apbrīnojamu talantu un neparastu dzīvesstāstu – Andrea Bočelli  šī gada 10.janvārī kopā ar Lietuvas Valsts simfonisko orķestri uzstājās Arēna Rīga, izpildot slavenākās operu ārijas, populārās kompozīcijas no 2013.gadā izdotā albuma “Love in Portofino” un visu laiku pazīstamākās un klausītāju iemīļotākās dziesmas no sava repertuāra: “Vivo per lei”, “Con te partiro”, “Canto della terra”. Atšķirībā no 2009.gada šoreiz nevarēju palaist garām iespēju apmeklēt koncertu, lai divu stundu garumā klātienē baudītu slavenā itāļu dziedātāja balsi.

Par koncerta apmeklējumu esmu sajūsmā, jo nav daudz dziedātāju, kas tik izjusti un tik iedvesmojoši spētu izpildīt ne būt ne vieglākā mūzikas žanra skaņdarbus. Ik pēc divām dziesmām atpūšoties, dziedātājs ar pavadošo Kauņas Valsts kori un simfonisko orķestri radīja brīnišķīgu mūzikas baudīšanas atmosfēru, liekot klausītājiem ikviena skaņdarba beigās saukt bravo un izplūst vētrainos aplausos. Pašās koncerta beigās, atbildot uz kājās stāvošo apmeklētāju aplausiem, Bočelli izpildīja vēl piecus skaņdarbus kas, protams, bija ieplānoti, kaut arī programmā neatspoguļojās – “Vivo per lei”, “Canto della terra”, “Con te partiro”, “Love in portofino” un “Nessun dorma” – slaveno āriju no operas “Turandota”. Kā īpašie viesi koncertā piedalījās soprāns Serēna Farnočia, popmūzikas izpildītāja Ilārija Della Bidia un flamenko stila duets Carisma.

Andrea Bočelli dzīvesstāsts liek pārvērtēt cilvēka vēlmi iejaukties dzīvības un nāves jautājumos. Andrea piedzima 1958. gadā, Itālijā, vīndaru ģimenē, kaut arī viņa vecākiem tika ieteikts veikt abortu. Andrea māte neņēma vērā ārstu ieteikumus un ļāva nākt pasaulē cilvēkam, kura neapšaubāmais talants, tāpat kā dzīvesstāsts pavisam noteikti ir kalpojis par iedvesmas avotu daudziem. Fakts par viņa dzimšanas apstākļiem liek domāt, ka pat bērniem, par kuriem ir zināms, ka tie piedzims ar kādu defektu, ir  jāļauj dzīvot, jo Dievs acīmredzot tiem paredzējis īpašu lomu, kā tas skaidri un redzami izpaužas Andrea Bočelli gadījumā. Jau piedzimis ar vāju redzi,  12 gadu vecumā  futbola spēles laikā to zaudējot pavisam, Andrea spēja atrast sevī spēku izpausties mūzikā un sasniegt izcilu meistarību. Arī Andrea Bočelli personība ir valdzinoša, viņa lolojums ir 2011.gadā izveidotais labdarības fonds Andrea Bocelli Foundation, kura mērķi ir nabadzības apkarošana un medicīniskās izpētes finansēšana.

Savas muzikālās karjeras laikā Bočelli ir ierakstījis 14 studijas albumus, pārdevis vairāk kā 150 miljonus albumu kopiju, uzstājies un ierakstījis dziesmas kopā ar pasaules līmeņa mūziķiem -Selīnu Dionu, Sāru Braitmenu, Dženiferu Lopesu, Nelliju Furtado, Kristīnu Agileru, Edu Šīranu, Elliju Gouldingu utt. Viņa nopelnu saraksts ir visai garš, ietverot Ginesa pasaules rekordu par albumu Sacred Arias, Zelta Globusu par duetā ar Selīnu Dionu izpildīto dziesmu The Prayer animācijas filmai Quest for Camelot, Oskara nomināciju par to pašu dziesmu, pašam savu zvaigzni Holivudas slavas alejā, neskaitāmus albumu un singlu rekordus.

Kaut arī daudzi klasiskās mūzikas kritiķi nopeļ tenora dziedāšanas tehniku, man un noteikti arī citiem viņa talanta cienītājiem ir sajūta, ka Andrea Bočelli savās izpildītajās dziesmās ieliek ko vairāk par vienkāršu izpildījumu. Viņa balss šķiet nākam no citas pasaules, pieskardamās klausītāja dvēselei, atmodinot to, kas ikdienā guļ apslēpts un pat pašam nezināms, un liekot acīs sariesties asarām, taču nevis aiz skumjām, bet aiz apjausmas, cik skaista un apbrīnojami daudzveidīgi izjūtama var būt pasaule.

Viena no slavenākajām Andrea Bočelli izpildītajām dziesmām “Canto della terra”

1 Comment

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.