Zudušo dvēseļu pilsēta – Cassandra Clare “The City of Lost Souls” (The Mortal Instruments)

Jau esmu rakstījusi par iepriekšējām The Mortal Instruments sērijas grāmatām, kas izdotas latviski – Kaulu pilsēta, Pelnu pilsēta,  Stikla pilsēta. Sērijas ceturtā grāmata “The City of Fallen Angels” pavisam drīz tiks izdota latviešu valodā, attiecībā uz piekto grāmatu”The City of Lost Souls” pagaidām nav zināms, vai tā būs pieejama latviski, tāpēc tiem, kas iemīļojuši Kasandras Klēras radīto Ēnu mednieku, pārdabisko būtņu un dēmonu pasauli, atliek variants pievērsties oriģinālvalodā izdotajām sērijas daļām. 

“We are one” – ar  šiem Sebastiana teiktajiem vārdiem noslēdzās sērijas iepriekšējā  grāmata.  Apvienotā Ēnu mednieku, vampīra un vilkaču komanda iznīcinājusi  vareno dēmonu Lilitu.  Tomēr Klerijas ļaunais brālis Sebastians, kura augšāmcelšanās rituālu  Lilita bija plānojusi veikt, atrod sevī spēku pakļaut Džeiku, kurš palicis viens uz augstceltnes jumta kopā ar stikla šķirstā ieslodzīto Sebastianu. Viņi nu ir viens – saistīti ar spēcīgu tumšo rituālu palīdzību, Džeiks ir pakļauts Sebastiana gribai un viņa mērķiem. Bez tam viņu saikne ir arī fiziska – ievainojot vai nogalinot vienu, tiek ievainots vai mirst arī otrs.  Nav šaubu, ka Sebastians plāno karu pret Ēnu mednieku cilti, taču viņa un Džeika gaitas nav iespējams izsekot. Klerijai rodas iespēja pievienoties abiem un viņa to izmanto, cerot noskaidrot Sebastiana plānus. Tikmēr Alekss, Izabella, Saimons un Magnuss visiem spēkiem mēģina atrast ieroci, ar kura palīdzību iznīcināt saikni starp Džeiku un Sebastianu.

Šajā sērijas daļā lasītāju sagaida pavisam cits stāsta pavērsiens, atšķirīgs no iepriekš piedzīvotā –  kā rīkoties, ja tev tuvais cilvēks vienlaikus ir un nav viņš pats? Ja viņš nespēj izteikt pats savus spriedumus un ir aizmirsis  savas līdzšinējās vērtības? Viens stāsta moments man lika mazliet apstāties un apdomāt, kādus lēmumus mēs varam pieņemt mīļoto dēļ. Vai esam gatavi rīkoties pretrunā ar viņu vēlmēm? Kādā brīdī Džeiks uz īsu mirkli atgūst savu gribu un lūdz Kleriju paziņot par viņu atrašanās vietu Padomei, tādā veidā apturot Sebastiana ļaunos nolūkus. Taču Klerija to nespēj izdarīt, jo tas nozīmētu Džeika nāvi, ko Padome noteikti īstenotu, ņemot vērā , ka nogalinot Džeiku, mirtu arī Sebastians. Rīkoties pretī Džeika vēlmei Klerijai nozīmē saglabāt viņa dzīvību par katru cenu.

Piektā grāmata atstāj neatbildētus vairākus būtiskus jautājumus, kas uzjunda interesi par tālāko notikumu gaitu. Kādas izvērtīsies Saimona un Izabellas attiecības, ņemot vērā, ka Saimons ir nemirstīgs, savukārt Izabella joprojām nevar saņemties un  atklāt savas patiesās jūtas? Kas notiks ar Džeiku, ņemot vērā viņa pašreizējo stāvokli? Kādas būs vampīru klana  attiecības ar Ēnu medniekiem tagad, kad vampīru vadoņa vietu ieņēmusi Morīna – Saimona vainas dēļ par vampīru pārvērstā meitene? Un galu galā – kurš izdzīvos un kurš mirs izšķirošajā cīņā pret Sebastianu?

Saistībā ar pēdējo jautājumu internetā klīst spoileri un baumas, kā arī ir dzirdēts autores paziņojums, ka noteikti mirs vismaz viens vai pat vairāki galvenie varoņi. Par to nav šaubu, jo pēdējā kauja pret Sebastianu būs izšķirošā un emocionālam noslēgumam noteikti nepieciešama kāda galvenā varoņa nāve.

Un tagad par niansēm, kas mani nedaudz, bet tomēr  tracināja. Es nevaru iedomāties, kā šāds valodas lietojums atainotos latviskajā tulkojumā, bet angļu versijā man visu laiku šķita, ka autore neskaitāmas reizes atkārtojas un atkārtojas līdz apnikumam. Es jau pēc pirmās sērijas grāmatas izlasīšanas sapratu, ka Džeikam ir zīmes, kā jau ikvienam Ēnu medniekam, un neuzskatu, ka autorei ik reizi, pievēršoties Džeikam, ir atkal jāpiemin fakts, ka viņa ādu klāj rūnu zīmes.  Tas pats arī attiecībā uz viņa muskuļiem – vai nu autore ir pārņemta ar savu izveidoto vīriešu kārtas tēlu, vai arī viņai ir kaut kāds vīriešu muskuļu fetišs, bet  līdz apnikumam bija atkal un atkal tiek pieminēti  Džeika muskuļi ikreiz, kad stāstā pie apvāršņa parādās Džeiks.

Nobeigumā daži sirdī iekrituši citāti no grāmatas:

No man chooses evil because it is evil. He only mistakes it for happiness, the good he seeks. /Mary Wollstonecraft/

God knows we’re all drawn toward what’s beautiful and broken; (..) some people cannot be fixed. Or if they can be, it’s only by love and sacrifice so great that it destroys the giver.

I only mark the hours that shine.

Noslēdzošā daļa “The City of Heavenly Fire”  (Dievišķās uguns pilsēta) publicēta 2014. gada 27.maijā. Uz sestās grāmatas vāka attēlota Klerija un Sebastians. Jāsaka, ka vāku noformējums šai sērijai ir viens no skaistākajiem un intriģējošākajiem, tā vien gribas sakrāt visas sērijas grāmatas un  smuki salikt plauktiņā. 🙂 

Mana atsauksme par “The City of Heavenly Fire”

2 Comments

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.